Olomouc - kongresové město na Moravě

Olomouc - kongresové město na Moravě

Uprostřed Hané na soutoku Moravy a Bystřičky leží město Olomouc. Místo, kde se snoubí bohatá historie s moderními ambicemi. Díky zdejším barokním stavbám je město zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Poloha v samém středu Moravy z Olomouce vytvořila přirozené centrum regionu, Nepříliš členitý povrch láká k cykloturistice po nesčetných trasách, na své si přijdou milovníci kultury, historie, architektury a umění. 

Jak se psala historie města

Královské město Olomouc bylo založeno v polovině 13. století, ale nejstarší dějiny města se datují od pravěku. Už před 6 tisíci lety zde začalo první trvalé osídlení, což dokazují nalezené četná sídliště a pohřebiště. V 11. století byl na Václavské návrší vybudován hrad a bylo zde založeno biskupství pro oblast Moravy. Město se rozrůstá a budují se hradby. Za vlády Jana Lucemburského ve 14. století se Olomouc stala hlavním městem Moravy a svou důležitost si drží po staletí.

Historické a přírodní památky v okolí

Město je bohaté na historické stavby. Jádro města bylo 1971 prohlášeno za chráněnou památkovou rezervaci. V městské výstavbě jsou zastoupeny všechny architektonické slohy, od románského slohu po současnost.

Nejvýznamnějším stavebním období města bylo baroko. Slavný pomník přečkané morové epidemie Sloup Nejsvětější Trojice (UNESCO), nespočet kostelů a 6 barokních kašen (Neptunova, Herkulova, Jupiterova, kašna Tritónů, Caesarova, Merkurova, Saturnova) jsou zařazeny mezi národní kulturní památky.

Zastavte se před Olomouckým orlojem, který zdobí stěnu radnice již od 15. století, ale byl poškozen na konci 2. světové války. Kaple sv. Sarkandra ze 17. století, která vznikla na místě původního vězení a mučírny, byla místem posledního pobytu svatého Jana Sarkandra.

Z moderních staveb stojí za návštěvu Vila Primavesi, která představuje ukázku vídeňské secese na Moravě. Kostel sv. Mořice, významná pozdně gotická stavba, se může pochlubit 7. největšími varhanami ve střední Evropě. Na dohled z věže kostela sv. Mořice nelze přehlédnout poutní barokní kostel Baziliku Navštívení Panny Marie na sv. Kopečku .

Z přírodních zajímavostí stojí za prohlídku CHKO Litovelské Pomoraví pěšky, na kole či lodí, složitý labyrint puklinových chodeb Mladečských jeskyní a dále třeba Lovecko-lesnické muzeum na hradě Úsově. Muzeum nabízí expozice loveckých trofejí místní i africké zvěře. Většinu těchto památek si užijete během geolokační týmové hry Treasure Hunt Olomouc.

Co vám Olomouc nabízí

Po celý rok město pořádá celou řadu kulturních a sportovních akcí přímo na horním náměstí před radnicí, včetně různých trhů a vystoupení po celý rok. Pokud potřebujete zabavit děti, vezměte je na procházku do lanového centra, běžte se bát do Strašidelného domu nebo se dotkněte vědy v Pevnosti poznání - interaktivním muzeu vědy místní univerzity Jana Palackého. V Olomouci a kolem Olomouce je celá řada fortových pevností, jejichž úkolem bylo chránit město před nájezdníky. My na jedné z nich - pevnosti Fort Křelov - realizujeme celou řadu outdoorových teambuldingových programů.

Jak se tam dostat a kde přespat

Olomoucí prochází dálnice D1 Brno – Ostrava, ale přijet můžete v pohodlí vlakem, neboť město leží na frekventovaném železničním uzlem. Ve městě funguje městský dopravní systém autobusů a tramvají IDOS Olomouc. Ubytování naleznete v hotelech i penzionech přímo v centru ale i v okolních vesnicích. Levně můžete přespat na vysokoškolských kolejích.

Speciality oblasti

Střední Morava, rovinatá Haná s úrodnou černozemí je významným zemědělským regionem. Hanáckou specialitou jsou ovšem olomoucké tvarůžky vyráběné v Lošticích. Nejznámějšími symboly regionu představují bohatě zdobené kroje a hanácké nářečí.