Každý si někdy hrál na vojáky

Každý si někdy hrál na vojáky

Jako malé děti jsme nejradši trávili svůj volný čas venku. Přijít rychle ze školy, hodit aktovku do nejbližšího kouta a honem spěchat ven. Domácí úkoly i odpolední svačina počkají. Většina z nás si někdy takto po škole hrála na vojáčky, středověké rytíře, indiány či lupiče a policajty.  

Dětská hra

Dětská kreativita, co se týče vymýšlení her a potřebných instrumentů, nezná mezí. Každý malý kluk i malá holka si uměla vyrobit autenticky vypadající meč ze dřeva či brnění z papírových krabic. Ti zručnější uličníci pak zvládali ruční praky a kuše, které při dobré vůli dostřelily i několik metrů. Postavené opevnění muselo být. Jako správný voják přece budete v zákopech krytý.

V některých tato touha stát se vojákem alespoň po volných odpoledních či víkendech zůstala do dnes a hra na vojáka se stala životním stylem. Řeč je o hráčích paintballu, lasergame a především airsoftu. Tato hra na vojáky pro dospělé je v České republice velice oblíbená a aktivně se jí u nás věnují tisíce lidí.

Hra po velký kluky

Abychom ale byli přesní, airsoft není jen pouhá hra, ale moderní druh vojenského sportu. Hráči po sobě střílejí drobnými plastovo-keramickými kuličkami, které se od sebe liší gramáží a mohou být i s příměsí kovu či kovového prášku. Zbraně se rozdělují do tří skupin podle pohonu, jsou jimi plynové, elektrické nebo manuální. Zbraně jsou vyráběny v měřítku 1:1. Vypadají velmi realisticky a nezasvěcený smrtelník by je nemusel rozeznat od skutečných. I z tohoto důvodu nesmí být při běžném nošení viditelné.

V tomto sportu jde především o tematiku průzkumu, maskování a technik přežití. Airsoftu se lze věnovat na mnoha úrovních od občasného hráče, přes čistě sportovní utkání až po napodobování reálných vojenských jednotek. Na tomto stupni mají již hráči reálnou výstroj a musejí mít absolvovaný dostatečný výcvik. Kolem airsoftu vznikla celá komunita lidí, kteří se za účelem hry či výměny informací pravidelně setkávají. Pořádají například různé semináře na témata první pomoc v boji nebo bojové simulace. Airsoft však není hra jen pro kluky. Této zálibě se věnuje i mnoho dívek a žen.

Historie airsoftu

Kolébkou tohoto sportu jsou země východní Asie, především pak Japonsko, kde začala výroba zbraní v 80. letech minulého století. Původně za jejich výrobou stály výrobci hraček a s postupným vývojem střeleckých vlastností se jejich užití rozšířilo ke hře mezi dospělými. Do Evropy a Ameriky se airsoftové zbraně dostaly jako nástroj pro simulaci boje.

V České republice se začal tento sport objevovat po roce 1989. V začátcích nebyl nikterak rozšířený, a to především kvůli vysoké ceně airsoftových zbraní. Natahovací zbraně se tehdy dovážely hlavně z Itálie a elektrické byly velkou vzácností.  

Štítky

Od vojáčků ke zbraním

Některým vydržela dětská hra na vojáčky až do dospělosti. Airsoft je druh vojenského sportu a pro mnohé se stal životním stylem. Jeho kořeny sahají až do 80. let 20. století, přičemž v České republice se začal postupně objevovat po roce 1989. Také vás lákají zbraně a rádi byste si vyzkoušeli například střelbu z airsoftových zbraní? Máte příležitost na našem zážitkovém programu Zbraně historické a současné