Kdo si hraje, nezlobí

Kategorie:
Kdo si hraje, nezlobí

Kdo z vás si pamatuje ty časy, kdy jsme hrávali hry ještě na starých PC. Jejich rozlišení 320 x 240 s 16 nebo 256 barvami nám tehdy připadalo jako úžasná počítačová grafika. Velikost samotných her byla pouhý 1 MB. Taková dovolenková fotografie s menším rozlišením. Hluboká minulostí pro hráče druhého milénia.

Časy se mění

Kde jsou ty doby, kdy se na obrazovce proháněly zelené vlásky Lemmings, Mario v modrých kalhotách se vyhýbal jedoucím želvám. Nebo jsme budovali palác a vesmírný program ve hře Civilization. A to nemluvíme o tolik populární Doom nebo Duně podle stejnojmenné knižní série. Dnešní “pařmeni” už povětšinou PC s CRT monitorem zapínat nebudou. Vytáčený modem znají pouze z vyprávění starších sourozenců a při výběru nového počítače zohledňují parametry posledních grafických karet na trhu.

Od PC k tabletům a smartphonům

Pokrok jde nezadržitelně dál a průmysl počítačových her se nyní více zaměřuje na hry pro mobilní zařízení a zvláště pak pro tablety. V době, kdy většina mladší populace vlastní chytrý telefon nebo tablet, je vcelku logické, že herní médium muselo být vyměněno.

V duchu hesla “Kdo si hraje, nezlobí” vidíme už i malé děti na kočárku, jak sledují nějakou kreslenou pohádku na tabletu. Rodiče se tak mnohdy snaží zabavit své dítko a dopřát si vlastní klid.

Není to ale pouze médium, které se za poslední roky změnilo. I samotný vývoj her prošel výraznými změnami. Nemáme teď na mysli grafické a hudební úpravy, ale jejich obsah a podstata. Ještě nedávno hernímu průmyslu dominovala oblíbená RPGčka. Avšak dnes se začínají dostávat do popředí geolokační hry. Ruku na srdce, kdo z vás nemá nějakou z geocashingových aplikací? Neloví pokémony za keřem nebo památkami v centru města? Není ani nic neobvyklého si autem udělat zajížďku do sousední vesnice jen proto, abychom projeli bránou a ulovili virtuální kešku.

Geolokační hry reálné i virtuální

Vraťme se ale k povinnostem, do našich kanceláří a pracovních kolektivů. Proč nevyužít moderních technologií a trendu her s GPS navigací i v práci? Tzv. keškovat můžete s kolegy v přírodě nebo virtuálně s tabletem v historických centrech českých a moravských měst.

Treasure Hunt je geolokační týmová hra, která nejen prověří znalosti a kooperaci týmu, ale především si u ní oddechnete z každodenního shonu. Jedná se o atraktivní formu navigační týmové soutěže, kde soutěžící musí prokázat nejen týmovou kooperaci, ale především kreativitu při řešení nenadálých situací. Týmy obdrží tablet s mapou ukrytých pokladů. Ve chvíli, kdy se skupina objeví v blízkosti pokladu, zobrazí se jim na tabletu otázka pro danou lokaci. Díky online scoringu všichni vědí, jak si vedou proti ostatním. Stává se z toho boj do posledních minut.

GPS jako součást života

Geocashing už není jen turistický trend s hledáním vtipných pokladů v přírodě a nebo ve městě. Virtuální realita dnešní doby pomalu proniká už i do této původem sportovně turistické zábavy na nedělní odpoledne. Běhat s tabletem v ruce na neznámém místě, hledat v mapě další ukryté stanoviště a zodpovídat v časovém limitu zapeklité otázky. To je ve zkratce Treasure Hunt, zábavní teambuilding na odpoledne. Až sem se dostal vývoj počítačových her od zelených Lemmings na tolik oblíbených “písíčkách”.