Nejhezčí pohled na přírodu je ze sedla kola

Nejhezčí pohled na přírodu je ze sedla kola

Funím, ale nevzdávám se. Šlapu do pedálu, co mi jen síly stačí. Nějaké polední sluníčko, které mi dopadá na nechráněná holá záda mě přece nemůže v nejmenším rozházet. Nacházím se někde mezi městem Znojmo a kempem na Vranovské přehradě, na jedné z nesčetně mnoha cyklostezek v České republice.

Ačkoliv o českých cyklistech ve světě není až tak slyšet (až na Romana Kreuzigera a bikerky Kateřiny Nash), naše země rozhodně nezatracuje tento krásný sport. Naopak, počet cyklostezek v České republice rok od roku stoupá. Pravdou zůstává, že například na Nizozemsko nemáme. V této zemi Beneluxu se nachází dokonce více kol než obyvatel země. Nizozemí je co se týče rozlohy o něco větší než polovina ČR, ale obyvatel má více - lehce přes 17 milionů. Ovšem bicyklů tady bylo napočítáno dokonce na 18 milionů.

Praha je ráj cyklistů

I v letošním roce dělalo Centrum dopravního výzkumu ankety a statistiky ohledně počtu kilometrů cestiček, které jsou uzpůsobené cyklistice. K 1. lednu 2017 by tak na našem území mělo být 1903 km cyklostezek a komunikací vhodných pro cyklisty. Oproti předchozímu roku jde o nárůst přes 300 km.

Asi není překvapením, že právě v hlavním městě ČR je napočítáno nejvíce komunikací, které jsou určeny pro cyklistiku. Číslo dosahuje hodnoty 224 km. Hned za Prahou se na druhém místě umístil Středočeský kraj se svými 215 km cyklostezek a jim podobných komunikaci. Naopak nejhůře jsou na tom kraj Vysočina (necelých 48 km) a Liberecký kraj (cca 44 km).

Oblíbené české cyklo lokality

Kam tedy vyrazit na vyjížďku? Mezi Čechy, ale i Němci patří k těm nejoblíbenějším Labská stezka. Postupně je stále prodlužována. Naposled byl otevřený úsek z Děčína do Ústí nad Labem. Díky tomu aktuálně tato stezka vede nepřerušeně z Litoměřic až k německým hranicím. Jak už její název napovídá, cyklostezka se vine podél toku Labe a částečně i Vltavy. Nuda při této cyklo toulce nehrozí, neboť její “ochutnávači" si užijí nejhlubší pískovcový kaňon, Milešovku nebo Radobýl (vrchol v Českém středohoří o výšce 399 m. n. m.).

Další oblíbenou českou lokalitou je rozlehlý Lednicko-valtický areál. O tom, že jeho malebnost stojí za návštěvu, svědčí i fakt, že celý areál je od roku 1996 zapsán na seznamu UNESCO. Dojet se sem dá motoráčkem z Břeclavi, kde si přepravíte i svůj bicykl. Poté nasedněte na kolo a kolem minaretu, Janohradu dojeďte až k zámku Lednice.

Cyklistika vám neříká pane? Nevadí, i tak můžete společně s kolegy navštívit zahrady okolo Lednice i zámku Valtice díky nevšední firemní akci.

Po cyklostezkách až na zámek Lednice

I když česká sportovní cyklistika není na takovém výsluní, jako je tomu například v případě českého biatlonu, rekreačních cyklistů v ČR najdeme pěknou řádku. Není se čemu divit, když každoročně přibývá nových komunikací, které jsou určené především pro cyklistiku. V letošním roce dosáhl počet km cyklostezek hodnoty 1903. Ačkoliv v počtu kilometrů jednoznačně vede město Praha se Středočeským krajem v závěsu, vydat se kochat přírodou ze sedla kola můžete i na jih Moravy. Lednicko-valtický areál neláká jenom cyklisty, ale přijít si zahrát napínavou hru sem můžete i v rámci teambuildingu.