Řezbář: Umělec, který přivádí dřevo zpátky k životu

Řezbář: Umělec, který přivádí dřevo zpátky k životu

Z kusu hmoty vznikají plastiky, které mnohdy berou dech. Řezbářství navazuje na umělecké truhlářství a zároveň v sobě skrývá taje sochařství. Díky tomuto umělecko-řemeslnému směru vznikají pod rukama řezbářů předměty dekorativního charakteru nejen do interiéru, ale i venkovních prostor. Umělecký řezbář dodá dřevěnému schodišti osobitý vzhled a pozvedne ho nad běžné stavební prvky.

Dřevo tady hraje nejdůležitější roli. Bez něho by nebylo ani řezbářů. Ti ale dobře vědí, že není dřevo jako dřevo. Pečlivě sledují jeho chemické, fyzikální i mechanické vlastnosti. Důležitou indicii, zda je dřevo vhodné opracovat, jsou také jeho vady a tedy i jeho makroskopická a mikroskopická stavba. Sledují proto sílu jejich letokruhů a uspořádání. Nejčastěji se používá dřevo kruhovitě pórovité z lípy, břízy nebo ořechu. Jehličnaté dřeviny se používají spíše v lidovém řezbářství.

Řezby se rozdělují na figurální a reliéfní. Zvláštním odvětví je pak dřevořezba nebo dřevoryty, které slouží pro tisk. K těmto účelům se používají tvrdá dřeva listnatých stromů. Rozdíl v jejich zpracování tkví u úhlu vláken. Dřevořezba má vlákna rovnoběžně s povrchem desky, zatímco dřevoryt je má kolmo.

Řezbářská dílna plná různých udělátek

Při vyslovení pojmu řezbář si každý představí dláta, kterými mistr z polena oživí třeba ovečku nebo madonu. Dřevo si upíná v hoblici, nebo pomocí hranolu. Časté je také lepení nebo přišroubování k desce. Aby byl výsledek opravdu dokonalý, používají dnešní řezbáři počítačovou techniku k měření, zvětšování a zmenšování rozměrů. Běžně pracují s rýsovacími latěmi, různými metry, kružidly, šablonami a rýsovacími jehlami.

Dnešní řezbářství se od dávných časů liší v tom, s jakým dřevem se pracuje. V dávných časech pracovali s mokrým dřevem, které se po vyřezání nechalo sušit. Dnes se však pracuje především s dobře vysušeným materiálem, který snižuje riziko popraskání během vysychání.

Řezbáři věnující se lidové tvorbě vytváří své výtvory řezbářskými noži, které umožňují vyřezat i složitější tvary. Pro opracování dřevěných bloků, které nejdou držet v ruce, se používají dláta, která umožňují vyvinout na blok dřeva podstatně větší sílu. Dlát, se kterými umělci pracují, je nespočet. Musí mít správně provedenou čepel i rukojeť.

Úprava konečného díla je nezbytností

Konečnou úpravou při opracování dřeva je broušení, ošetření vhodným prostředkem, zvýraznění kresby dřeva, případně barevné doladění. Dřevo se ošetřuje vosky, oleji, laky, ale i pastami a fermeží. Kresbu řezbář zvýrazní za pomocí šelaku, jantaru, kopálu nebo laku.

Štítky

Řezbář svou vizi promění ve skutečnost 

Řezbářská tvorba v sobě skrývá umělecký obor, který se zabývá nejen opracováním dřeva, ale také perletí nebo slonové kosti. Zahrnuj celou škálu výrobků od sošek přes plastiky, pomníky, totemy, loutky, masky až po nábytek, částí hudebních nástrojů a jídelního náčiní. Přijďte si i vy přičichnout k vůni dřeva a řezbářskému i truhlářskému řemeslu. V našem programu Stavba hmyzích hotelů a krmítek si vyzkoušíte nejednu techniku.