Tučný kyslíkožrout překonává superpočítače

Tučný kyslíkožrout překonává superpočítače

Lidské tělo skrývá nejedno překvapení a i přes mnohaleté výzkumy vědci stále neznají odpovědi na celou řadu otázek o fungování a chování našeho těla. Shodneme se ale, že jednou z nejsložitějších a také nejdůležitějších částí lidských i živočišných těl je mozek. 

I když se vědci snaží navrhnout a zkonstruovat umělý mozek s naprogramovanou umělou inteligencí, například pomocí neuronové počítačové sítě, kapacit a schopností toho lidského ani zdaleka nedosahují. Vždyť podle odhadů vědců kapacita mozku dosahuje až 1000 TB, tj. 1 milion GB. Pro vaši lepší představu, neuron (nervová buňka) dokáže pojmout 5krát více informací, než by bylo v kompletní knižní encyklopedii. Ještě pro porovnání uveďme, že superpočítač Salomon z roku 2015 dosahuje ve svých 1008 výpočetních uzlech “jen” 129 TB paměti RAM. K tomu navíc potřebuje skoro 25 000 výpočetních jader.

Ale mozek není překvapivou částí těla jen díky neuvěřitelné kapacitě paměti, kterou my lidé využíváme ani ne z 10 %. Podívejme se na tento pozoruhodný orgán v lidském těle ještě blíže.

Co jste nevěděli o lidském mozku

Mozek patří mezi nejtučnější orgány v našem těle, neboť konzistenčně je tvořen z 60 % tuky. Je to dáno tím, že pro jeho výkonnost je nezbytný příjem mastných esenciálních kyselin. Kromě již zmíněných kyselin je mozek také závislý na přísunu kyslíku. Dokonce je největším konzumentem kyslíku v našem těle, přestože zabírá necelých 5 % hmotnosti celého těla. Neurony začnou odumírat a jsou nenávratně ztraceny už po 4 až 6 minutách bez přítomnosti kyslíky v mozku. Tento naprostý nedostatek kyslíku v mozku se medicínsky označuje jako anoxie.

Dotknete se rozpálené plotýnky na sporáku, ucítíte bolest. Něco špatného jste snědli a nyní pociťujete tlak v žaludku a oblasti břicha. Toto vše nám mozek oznamuje. Upozorňuje nás, kdy si máme dát pozor - co nás bude bolet a co ne. Nenechte se mýlit, mozek nemá žádné receptory (senzory) bolesti. Všechno jsou to jen chemické procesy v našem těle.

Taky jste si říkali, že v 18 jste už dospělí a většina buněk a celkově vývoj lidského těla pomalu končí? Omyl, minimálně váš mozek ještě není zralý. Podle vědců tento důmyslný lidský orgán dozrává až ve věku 25 let. Pokud jste této hranice ještě nedosáhli, mozek není “úplný” a hlavně nejede na svou možnou kapacitu.

Prověřte si svoje znalosti

Už víme, co složitého a technicky zatím nenapodobitelného se skrývá v našich hlavách. Tak si pojďme ověřit naši mozkovou kapacitou v Brain Party. Procvičte si své znalosti, zapojte šedou kúru mozkovou při teambuildingové akci se svými známými a kolegy. Brain Party může být organizována jako odpolední firemní akce pro pracovním dnu, nebo vyvrcholení celodenního programu. Znalosti z různých odvětví si procvičíte v pěti soutěžních kolech o deseti zapeklitých otázkách.

Nenechte odpočívat mozek

Mozek je bezesporu nejdůmyslnějším lidským orgánem. Jeho kapacita přesahuje největší sepsané encyklopedie i operační paměti zatím sestrojených superpočítačů. Pokud ho ale nebudeme trénovat a dávat mu nové impulsy, může začít jeho výkonnost slábnou. Až úplně zakrní. Nechte si připravit firemní akci s programem Brain Party a otázkami připravenými vám na míru a osvěžte své skryté znalosti.