Zašermujte si na hradech a zámcích

Zašermujte si na hradech a zámcích

Když cizincům řeknete, že pocházíte z České republiky, většina hned radostně odvětí, že znají Prahu a že navštívili Pražský hrad. Ale naše zem se může chlubit více než už zmiňovaným symbolem české státnosti. S klidným svědomím jde prohlásit, že naše republika je pohádkovou zemí hradů a zámků.

Konečné číslo, kolik se u nás vlastně nachází památek typu tvrz, hrad, zřícenina nebo zámek, je s obtížemi zjistitelné. Jen server Výletník obsahuje přes 700 evidovaných záznamů, kam se můžete vydat na víkendovou návštěvu. Množstvím svých hradů je naše malá česká země unikátní i v evropském měřítku.

Zatímco konečné číslo není přesně dané, tak naopak funkce hradů a tvrzí jsou více než zřejmé. Důvodů k jejich výstavbě v minulosti byla celá řada, ale mezi ty nejvýznamnější patří obranný a obytný. Jejich výstavba a samotný vývoj se v našich končinách datuje zhruba od půlky 12. století. Ale například na místě dnešního Pražského hradu stávalo knížecí hradiště už v druhé polovině 9. století. Po celá staletí pak byl vládnoucím místem českých knížat a to mu zůstalo dodnes. Akorát knížata vystřídal prezident republiky. Obrannou roli si hrady nesly až do poloviny 17. století, kdy v Evropě proběhla třicetiletá válka.

TOP hrady a zámky v našich končinách

Pražský hrad zná každé malé dítě. Karlštejn zase proslavil slavný filmový muzikál Noc na Karlštejně s nezapomenutelnou představitelkou hlavní role Janou Brejchovou. Zřícenina Hukvaldy, která leží ve stejnojmenné obci v podhůří Beskyd, je zase známa díky rodákovi Leoši Janáčkovi. Ale znáte i další turisticky oblíbená místa? Podle statistik každoročně navštíví české hrady a zámky okolo půl milionu lidí. Sezóna je přirozeně závislá na počasí, ale TOP destinace se nemění už po několik let.

Po Pražském hradě se největší oblibě těší zámek Lednice, který se rozkládá na jihu Moravy. Turisté zde kromě komnat samotného zámku mohou strávit odpoledne v zahradách Lednicko-Valtického areálu, projít si rozsáhlé zahrady nebo vystoupat na minaret. Třetí příčku obsadil zámek v Českém Krumlově, kde celé město je zapsáno v kulturním dědictví UNESCO.

Do TOP desítky se dostal i zámek Sychrov. Místo je proslavené zejména díky množství filmů, a to i těch zahraničních. Jmenujme alespoň Zlatovlásku, Nesmrtelnou tetu a Tři mušketýry. Návštěvníci Sychrova tu rovněž mohou vidět ukázky sokolnictví.

Krátký skok do středověku

Když už jsme nakousli sokolnictví, nemůžeme vynechat i další aktivity, které k hradům a dalším historickým místům neodmyslitelně patří. Jde například o kejklíře, středověké jarmarky s ukázkami šermířských bojů. V letních měsících se na českých a moravských hradech i zámcích pořádají festivaly. Nejznámější z nich se nazývá České hrady CZ.

Také vás fascinovalo, jak jen to ti obratní šermíři dělají? Tu uskočí zdánlivě na poslední chvíli, tam rychle seknou a vyrazí kord nepříteli z ruky. Proč si to tedy rovnou nezkusit na vlastní kůži a společně s kolegy z práce nevyrazit na středověký teambuilding. Vyzkoušejte si den nebo i celý víkend v roli panovníků, potulných trubadúrů a nebojácných obránců tvrze. Není problém si vybrat mezi množstvím lokalit po celé republice. Vždyť už na začátku jsme předesílali, že Česká republika je přímo pohádkovou zemí, co se týče množství památkových míst hradů, zřícenin a zámků.

Z práce rovnou do pohádky

Díky množství hradů a zámků v Čechách i na Moravě si každý turista přijde na své. Někde uvidíte ukázky sokolnictví, jinde se projdete rozkvetlými zahradami a často narazíte i na bojové ukázky šermířů. Pokud máte rádi festivaly, počkejte si na letní sezónu. Ale jestli si chcete vyzkoušet, jaké je to být v roli šermíře nebo jak se v dobách temného středověku žilo, pak si rovnou objednejte firemní akci ve středověkém duchu