Telč

Telč
Malebné město na Vysočině

Město Telč naleznete jen pár kilometrů od Jihlavy ve stejnojmenném okrese v kraji Vysočina. Žije tady necelých pět a půl tisíce obyvatel a dělí se na pět místních čtvrtí. Telč je členem několika mikroregionů, konkrétně mikroregionu Telčsko, Dobrovolný svazek obcí Česká inspirace a též je členem místní akční skupiny Mikroregionu Telčsko. Kromě toho všeho se také od roku 1992 pyšní členstvím na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Jak se psala historie

Přesné datum vzniku této historické metropole není známo. Podle pověstí bylo město založeno již roku 1099 spolu s vítězstvím knížete Otty II. První písemná zmínka o městě však pochází z let 1333 až 1335, kdy Telč navštívil Karel IV. Největší rozkvět zažívá město v 16. století pod vládou Zachariáše z Hradce. 19. století se pak nese ve znamení industrializace, vzniká tu železnice, která spojuje město Telč s Jihlavou, nebo také Langova továrna na sukna, která v té době zaměstnává 600 zaměstnanců. Od roku 1980 dochází k postupnému slučování s okolními vesnicemi. Do roku 1989 se jich k Telči připojí celkem 16. Všechny se ale k 1.1. 1992 opět osamostatní.

Historické a přírodní památky v okolí

Telč je pro svou architekturu právem nazývána renesanční perlou České republiky. Hlavní dominantou města je především Vnitřní město. Setkáte se tady s mnoha stavebními slohy minulého tisíciletí od památek gotických, renesančních, barokních až po románské nebo klasicistní. Vynechat nesmíte ani prohlídku místního zámku, který nechal přestavět již zmiňovaný Zachariáš z Hradce. Naleznete zde Divadelní sál, Africký sál, Mramorový – rytířský sál nebo Kapli všech svatých.

Co vám Telč nabízí

Telč není pouze o návštěvě samotného města. Okolí nabízí spoustu možností na výlety a turistiku. Krajina okolo Telče je plná lesů a rybníků, mezi kterými vede řada vycházkových a turistických tras. K návštěvě vybízejí například telčské rybníky postavené během 16. a 17. století. K nejznámějším patří procházka po hrázi Ulického rybníka. Jen necelých 8 kilometrů od Telče se nachází prastarý hrad Roštějn, který zde stojí už od poloviny 14. století. Při toulkách okolím města stojí za návštěvu rozhledna Oslednice. Ta byla otevřena roku 2000 a vy tak máte možnost vidět právě hrad Roštejn z jejího 36 metrů vysokého vrcholku.

Jak se tam dostat a kde přespat

Město se nachází necelých 160 km od hlavního města Prahy. Autem se sem dostanete pohodlně za dvě hodiny. Telč je spojena vlakovou dopravou přes Brno nebo České Budějovice.
Ubytování není těžké v Telči naleznout. Funguje tady množství hotelů i menších penzionů přímo v centru města. V okolí si můžete pronajmout chatu nebo zvolit dnes moderní airbnb v soukromí.

Speciality oblasti

Jak již bylo zmíněno, město Telč je od roku 1992 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Oprávněně je tedy její specialitou především architektura a celkový ráz starého města. Telč je pohádkové město stvořené přímo pro filmaře a díky tomu tady byla natáčena celá řada filmů a pohádek. Vedle historických památek nabízí město celou řadu hudebních festivalů, výlety horkovzdušným balónem, projížďky na loďkách nebo jízdu v kočáře taženým koňmi.

Doporučené akce v této lokalitě

Treasure Hunt
Týmová spolupráce, zábava a smích, hi-tech aplikace na tabletech. Soutěžní program plný zajímavostí a historie. Treasure Hunt pro váš kongres!
Čokoládový den
Zažijte nejsladší den své kariéry! Čokoládový den je zážitkový program plný podmanivých vůní a chutí. Výroba vlastních čokoládových pralinek.
Meetings
Meetings je rozvojový program zaměřený na spolupráci a komunikaci v rámci týmu a předávání informací napříč týmy. Týmy plní zadané úkoly, spolupracují s jinými týmy, vytváří vlastní výstupy a reflektují výsledky své práce.
Mýdlový workshop
Výroba mýdel je kreativní program, vhodný pro mnoho příležitostí. Vaši zaměstnanci, jejich rodiny či obchodní partneři jistě ocení možnost vyrobit si a odnést na památku vlastnoručně vyrobená přírodní mýdla.
Brain Party
Vyzkoušejte Brain Party jako originální teambuildingový program či jako doplněk večerní zábavy. Ověřte si vaše vědomosti i selský rozum poutavou, soutěžní formou.
Don Maccarone
Firemní večírek v mafiánském stylu třicátých let. Legendární párty mafiánského kmotra známého pod přezdívkou Don Maccarone. Bujaré veselí, hazardní hry a svůdné ženy.
Challenge Tour
Challenge Tour je geolokační hra pro firemní akce. Při programu Challenge Tour se soutěžní týmy pohybují po terénu pomocí GPS tabletů s aplikací TerraHunt po předem připravené trase.
Večírek v předaleké galaxii
Ocitněte se v prostředí Hvězdných válek přímo na Vaší párty. Během akce zažijete pestré aktivity, soutěže, doprovodný program a především zábavu.
Teambuilding s reflexí
Teambuildingový program určený pro rozvoj firemních týmů. Program je vedený formou zážitkové pedagogiky. Obsahuje outdoor nebo indoor aktivity a následnou zpětnou vazbu vedenou lektorem.
zpátky na lokality