Pevnost Fort Křelov

Pevnost Fort Křelov
jedinečná pevnost v kongresové oblasti Olomouce

Vojenská pevnost, která leží na severozápadně od Olomouce v obci Křelov, se začala budovat roku 1850 spolu s dalšími čtyřmi pevnosti. Celý systémový celek opevnění města Olomouc je jedním z nejzachovalejších systému opevnění. Areál pevnosti Fort Křelov je zapsán jako nemovitá kulturní památka České republiky a jeho rozloha činí okolo 60 000 m2.

Pryč jsou doby, kdy byl skladištěm funkční dělostřelecké výzbroje, zásob a mužů připravených bojovat. Cena Fortu byla podle dobové dokumentace vyčíslena na 284 020 zlatých a 16 krejcarů. V současné době je využíván jako muzeum se stálou expozicí, která ukazuje historii pevnosti.

Každá sláva jednou končí

Po zrušení císařsko-královské pevnosti Olomouc roku 1888 se začal psát konec mnoha pevností. Nejedna předsunutá pevnost byla zbourána. Materiál, ze kterého byly forty stavěny, byl díky své kvalitě ceněným a vyhledávaným obchodním artiklem. Permanentní forty byly povětšinou rozprodávaný na materiál. Provizorní pevnosti padly k zemi velmi rychle. Krom viditelných stop v krajině se z nich nedochovalo skoro nic. Což ale neplatí o fortu XVII.

Křelovská kronika promlouvá

Moc zpráv se o Křelovské pevnosti nedochovalo. Jediné informace se nachází v kronice. Na fortu XVII. v Křelově se vystřídalo hned 5 armád. Tajemstvím však dodnes zůstává, co všechno se tady skladovalo. Z kroniky se lze dočíst o častých neštěstích, které se tu udály. V roce 1918 se tady prováděla delaborace munice. Roku 1922 část pevnosti odkoupili Sokolové z Křelova. Později ze sekundárně použitých cihel postavili tamní sokolovnu. Roku 1938 se stal tento fort ubytovnou pro vojáky. Ti byli posléze posílání na další místa. Zprávy hovoří i o dělostřelcích a jezdectvu. Spolu s ubytováním jezdectva byla tato pevnost sběrným táborem pro rekvírované koně, kteří se po zrušení mobilizace navrátili majitelům.

Králíci stáli za povoláním vojska

Celkem 17 občanů obce bylo vzato do zajetí německou armádou, když roku 1939 dva mladíci na polích stříleli po divokých králících. Jejich střelba byla považovaná za útok na objekt. Na pevnost tak bylo povoláno vojsko z Olomouce. Po dvou dnech, kdy byli tamní obyvatelé vyslýchaní, se celá situace vysvětlila. Co se však stalo se střelci, se už v kronice nedočteme.

Muzeum Fort Křelov přibližuje tajemství zemních valů

Komplex olomouckého opevnění dnes funguje jako muzeum. Nabízí komentované prohlídky pro veřejnost i předem objednané skupiny. Exkurze otevře tajemství masivních zemních valů. K vidění jsou i drobné výstavní exponáty, dobové fotografie, plány fortů a mapy fortového opevnění města Olomouc. Prohlídka vede do prostor vnitřního reduitu, ubytoven mužstva, prostor kaponiery, místa poslední obrany, a dalších zajímavých prostor. S loučemi se podíváte do zemního valu – eskarpy. V reduitu pevnosti se nachází hostinec Citadela, který je oblíbeným místem společenských a firemních akci. Celý areál Fortu XVII.  je vyhledávanou lokalitou teambuildingových a outdoorových aktivit.

Fotogalerie

Doporučené akce v této lokalitě

Pevnost Boyard
Teamspiritový program s legendou realizovaný na hradech či pevnosti. Zažijete břitký jazyk hrbáčů, udatnost rytířů a smyslnost kurtizán.
Galaktická Mise
Galaktický teambuilding. Cestujte z planety na planetu a překonejte nástrahy, které vás na nich čekají. Staňte se učedníky legendárního Dartha Vadera.
Indiana a Svatý Grál
Indiana a Svatý Grál je teambuildingový outdoorový program pro firmy, který všechny účastníky zavede do světa plného dobrodružství. Dobrodružný teambuilding.
Sherlock vrací úder
Nejslavnější detektivní příběh na vaší firemní akci. Sherlock Holmes na stopě záhadného zločinu a firemní týmy jako speciální vyšetřovací jednotky. Teambuilding plný dobrodružství a zábavy.
Jako James Bond
Každý z vašich kolegů se stane agentem 007. Firemní týmy absolvují řadu aktivit odkazující na výcvik tajné služby MI6 a své dovednosti využijí při záchraně světa.
Stavba hmyzích hotelů a krmítek
Program výroby hmyzích hotelů nabízí propojení týmového rozvoje v reálném prostředí, zlepšení řemeslných dovedností, ekologie a společenské odpovědnosti.
Brain Party
Vyzkoušejte Brain Party jako originální teambuildingový program či jako doplněk večerní zábavy. Ověřte si vaše vědomosti i selský rozum poutavou, soutěžní formou.
Airsoftový program
Týmový akční program plný adrenalinu a dobrodružství. Během programu budete taktizovat, reagovat na plány nepřítele, plazit se houštím a nekompromisně střílet.
Dětský den - Family day
Dětský den plný aktivit pro děti i rodiče. Family day s příběhem. Aktivity, kulturní program, technické zajištění, catering a kompletní produkce akce na klíč. Poznejte se se svými kolegy a obchodními partnery neformálním způsobem!
Sherlock zachraňuje párty
Firemní večírek ve stylu příběhů Sherlocka Holmese. Světoznámý detektiv řeší záhadný zločin, ke kterému došlo uprostřed firemní párty.
zpátky na lokality