Hrad Svojanov

Hrad Svojanov
středověký hrad s vlastní restaurací a stylovým ubytováním

Žádný hrad nemá tak temnou minulost jako Svojanov. Byl místem mučení, vražd i zazdívání. Nejčastěji padaly za oběti ženy. Asi nejtragičtější události jsou spojené se jménem Kateřina. Její duše se zjevuje na hradě i v jeho okolí. Potvrzují to nejen hosté, kteří tady přespávají, ale i personál stejně jako různí lovci duchů a záhad.

Jedná se o jeden z nejstarších hradů u nás. Postavit ho nechal roku 1265 Přemysl Otakar II., král železný a zlatý. Je to jediný hrad v České republice, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Stojí v údolí řeky Křetínky na pomezí Moravy a Čech. Z hradu je to cca 16 km do Poličky a 18 km do Svitav. Řeka pod hradem je známým nalezištěm českého granátu.  Hrad byl v minulých letech kompletně rekonstruován a svojí velikostí a mnoha prostory je vhodný pro realizaci tembuildingových programů pro kolektivy do 80 osob.

Legenda vypraví…

V době třicetileté války padl majitel hradu Bohuslav Záruba z Hustířan. Jeho ovdovělá žena Kateřina si vzala za muže jeho bratra Karla Zárubu. Po čase počali potomka. Karel si však našel ženu z vyšších vrstev. Nebohou Kateřinu zavřel do nejhlubšího sklepení na hradě a nikoho k ní nechtěl pustit. Pláč a nářek Kateřiny Karla neobměkčil. Po čase Karel sešel dolů do sklepení, kde svou ženu našel mrtvou. Měla rozcuchané vlasy a zděšený výraz. Pohled její tváře byl tak děsivý, že pán hradu zbaběle prchl. Mrtvou Kateřinu pak nechal zazdít s tím, že na její tvář časem zapomene. Ale stal se pravý opak. Žena ho strašila ve snech a její přízrak se mu zjevoval každou noc. Karel to neunesl. Propadl šílenství a umřel. Podle legendy se Kateřina objevuje na vnitřním nádvoří hradu, kde je možné vidět tajemnou bílou postavu.

Pro Kateřiny je hrad prokletý

Také další ženy na hradě Svojanov zemřely za krutých okolností. Byla jí například manželka dalšího majitele hradu Kateřina z Lichtenburka. Zamilovala se do hradního kováře. Jednoho dne byli přistiženi v lese. Pomsta hradního pána byla krutá. Kováři usekli obě ruce, a poté ho oběsili. Kateřinu zaživa zazdili do zdí hradu. Její kostru objevili roku 1805, když proráželi novou romantickou bránu.
Další tragédie se odehrála roku 1801. Poslední obětí se stala při přestavbě hradu malá dcera nových majitelů, na kterou spadlo lešení. Z posledních sil se malá holčička Kateřina dostala do další místnosti, kde na stěně zanechala otisky svých krvavých dlaní. Toto místo dneska zakrývá mohutná skříň. Citliví lidé, kteří na hrad přicházejí, hovoří o úzkosti, kterou pociťují. Některým z nich se duše žen zjevují jako mlhavé přízraky.

Cyklistům okolí zaslíbené

Množství cyklostezek v okolí přímo vybízí, abyste hrad Svojanov navštívili na kole. A nejen ten. V okolí jsou krásné historické památky, stejně jako muzea, ale hlavně krásná příroda. Odkud a kam se vydat?

  • Z Poličky přes Stašov, Rohoznou až na hrad Svojanov. Dále do Svojanova, Bystré, Nedvězí až do obce Jelínek.

  • Trasa z Kadova vás dovede přes obce Sněžná, Jimramov, Ubušín, Bystré až do Svojanova.

  • Z Karasína se do Svojanova dostanete přes obce Dalečín, Sulkovec, Bystré, Hartmanice, Svojanov, Starý Svojanov, Vír, Hrdá Ves až do Karasína.

  • Na hrad na kole dojedete i z Radiměře přes obec Rohozná. Tato trasa vede po silnicích II. a III. třídy.

  • Návštěva dvou hradů za jeden den? Na hradě Pernštejn snídaně a oběd na hradě Svojanov. Vše je možné. Cyklotrasou z Pernštejna přes obce Nedvědice, Kněževes, Jobova Lhota se dostanete až do Svojanova. Trasa je náročnější, proto dětem raději zajistěte jiný program.

Obytování, školení, teambuilding i hostina přímo na hradě

Jako jediný hrad v ČR Svojanov nabízí stylové ubytování v historických částech hradu. K večernímu rautu, firemním školením a ostatním indoor aktivitám se využívá Dům zbrojnošů. Díky možnostem Svojanova tak probíhají všechny složky firemní akce (teambuilding, ubytování, catering) na jednom místě a účastníci programu si tak mohou naplno užít hradní atmosféry. V případě realizace akce pro větší počet účastníků lze využít ubytovací kapacity několika penzionů v obci Svojanov a okolí. Přímo na Svojanově je výborná stylová restaurace, která zajišťuje cateringové služby. V rámci večerního rautu se také zpravidla odehrává bohatý kulturní doprovodný program v Domě zbrojnošů a na nádvoří hradu. 

Hrad Svojanov se nachází na hranicích Vysočiny a Pardubického kraje, uprostřed hlubokých lesů. Ačkoliv se může zdát dojezd na Svojanov z některých částí ČR dlouhý, jeho jedinečná atmosféra a možnost nocovat na hradě je pádným argumentem pro realizaci netradiční akce právě zde. Lokalita vhodná pro stylové teambuildingové programy s příběhem. Doporučujeme zejména programy Pevnost Boyard, nebo Indiana a Svatý Grál.

Doporučené akce v této lokalitě

Pevnost Boyard
Teamspiritový program s legendou realizovaný na hradech či pevnosti. Zažijete břitký jazyk hrbáčů, udatnost rytířů a smyslnost kurtizán.
Čokoládový den
Zažijte nejsladší den své kariéry! Čokoládový den je zážitkový program plný podmanivých vůní a chutí. Výroba vlastních čokoládových pralinek.
Indiana a Svatý Grál
Indiana a Svatý Grál je teambuildingový outdoorový program pro firmy, který všechny účastníky zavede do světa plného dobrodružství. Dobrodružný teambuilding.
Sherlock vrací úder
Nejslavnější detektivní příběh na vaší firemní akci. Sherlock Holmes na stopě záhadného zločinu a firemní týmy jako speciální vyšetřovací jednotky. Teambuilding plný dobrodružství a zábavy.
Brain Party
Vyzkoušejte Brain Party jako originální teambuildingový program či jako doplněk večerní zábavy. Ověřte si vaše vědomosti i selský rozum poutavou, soutěžní formou.
Zbraně historické i současné
Atraktivní program pro obchodní partnery i zaměstnance. Vyzkoušíte si zbraně od dob dávného středověku až po současnost.
Cesta na Hrad
Cesta na Hrad je teambuildingový program rozvíjející kreativitu a strategické myšlení. Princip hry spočívá v tom, že se dva fiktivní poradenské týmy snaží získat co nejlepší volební výsledek pro svého kandidáta na post prezidenta.
zpátky na lokality