Jak to bylo s Robinem Hoodem?

Jak to bylo s Robinem Hoodem?

Robin Hood alias Robin z Locksley je známým králem zbojníků, co bohatým bral a chudým dával. Hrdina bez bázně a hany, idol žen a obdivovaný bojovník z řad mužů. Legenda nebo mýtus? Pravda či přelud?

Kdo by neznal legendární filmová zpracování s lučištníkem Robinem (Russell Crowe) či Lady Marion (Cate Blanchett). Robin Hood se dočkal i britského seriálového zpracování z 80. let se slavnými hereckými tvářemi, jakými byli Michael Praed a Jason Connery. Slavná legenda se dočkala i českého muzikálového zpracování.

Legenda nebo mýtus?

Britské ostrovy ve 13. století nebyly ideálním místem k poklidnému životu. Byla to chudá země stíhaná francouzskou invazí a financováním křížových výprav krále Richarda. Vzepřít se kruté nadvládě buržoasie dokázal málokdo. V době nejvyšší nouze se objevil hrdina - Robin Hood. Muž, který bohatým bere a chudým dává. Zastánce práva, spravedlnosti a národní hrdosti žije ve vyhnanství, ukryt se svou družinou v temném  lese Sherwoodu nedaleko panství Nottingham.

Neexistuje žádný přímý doklad z doby jeho života. Zmínky o družině okolo anglického lidového hrdiny byly předávány a uchovány pouze v ústní formě. Některé prvky příběhu mohou dokazovat jeho pravdivost. Nicméně v pramenech se objevují zmínky o přezdívce „Robin Hood“ pro všechny zloděje, jenž tají své pravé jméno. Bohužel asi nikdy nezjistíme skutečnou pravdu za příběhem hrdiny.

Historické hypotézy

Nejznámější verze legendy Robina Hooda je datována na  přelom 13. a 14. století. Díky dětskému příběhu The Merry Adventures of Robin Hood se rozšířila následně do celého světa. Později byl celý příběh ve známém historické zpracování sira Waltera Scotta zasazen do doby zajetí krále Richarda Lvího srdce (tj. přelom 12. a 13. století).
Inspirací pro Robinovu družku Marianu byla pravděpodobně hrdinka francouzské hry Jeu de Robin et Marion (Adam de la Halle), která vznikla na konci 13. století.
Také jste se domnívali, že tohle je prostě jediná pravdivá verze známého příběhu? Ne tak docela. Podle druhé hypotézy nemusí být skutečný Robin Hood vůbec kladným hrdinou. Britský historik Sean McGlynn uvádí, že na konci 13. století se skutečně v Británii tento zbojník vyskytoval. Nebyl to ovšem zastánce chudého lidu, ale nebezpečný vrah, který se schovával a většinu ukradených věcí si samozřejmě nechal. Ovšem část majetku dal chudým, aby si lid naklonil a získal partyzánské pomocníky.

Štítky

Staňte se hrdinou či bojovníkem

Robin Hood je legendární příběh o statečném lučištníkovi a ochránci chudých, který vznikl kolem 13. století v tehdejší Anglii. Pravděpodobně se jednalo o smyšlený příběh, i když historik McGlynn narazil na zbojníka, který ale byl zároveň vrahem a též se ukrýval v lesích. Chcete-li být na chvíli v kůži neohroženého bojovníka, bojujte se svými kolegy bok po boku Indiana Jonese.