Mistři čar a kouzel

Mistři čar a kouzel

Nadpřirozené jevy, superschopnosti, tajemné čáry, to všechno nás láká. Kouzelníci, věštci a mentalisté toho rádi využívají a ohromují své publikum stále novými a čím dál promyšlenějšími kousky. Jsou to jenom triky, nebo skutečné magické nadání? Přinejmenším u těch nejlepších kouzelníků si rozhodně nemůžeme být jistí.

Kdo uteče, vyhraje

Harry Houdini proslul především jako mistr úniků, přestože vynikal i v dalších magických disciplínách. Jeho úniky však byly na přelomu 19. a 20. století natolik šokující, že zůstaly v paměti napořád. Ať ho zavřeli kamkoli a připoutali čímkoli, vždycky se dokázal v krátkém čase osvobodit, jako by pro něj svěrací kazajky, okovy, zámky a mříže nepředstavovaly žádnou překážku.

Byl jedním z prvních moderních mistrů magie. Kouzla a úniky znamenaly v jeho podání snahu o překonání limitů, umění a také show pro celé davy. Jedním z jeho nejznámějších úniků bylo osvobození ze svěrací kazajky, zatímco byl za nohy zavěšený nad náměstím plným lidí – možná že právě toto číslo ukázalo cestu, jakou se jeho obor dál vydal.

Úniky se po Houdinim staly oblíbeným magickým oborem, jsou divácky vděčné a vyžadují skutečný um, na kterém si mistři magie zakládají. Jeho nejslavnějším následovníkem je David Copperfield, o kterém ještě bude řeč.

Čáry s kartami

Jedním z nejstarších a stále oblíbeným kouzelnickým oborem jsou triky s kartami nebo mincemi. Přestože karetní triky patří do repertoáru snad každého kouzelníka, někteří se specializují především na ně. V tomto magickém odvětví se velmi prosadil Dai Vernon, jehož triky často nedokázali prohlédnout ani jeho nejschopnější kolegové, včetně Houdiniho.

Velkým jménen v karetní magii je i Ed Marlo, který zdokonaloval tyto triky v průběhu téměř celého dvacátého století. Mezi nejslavnější kouzelníky posledních desetiletí patří Richard Turner, který zvládá ohromovat obecenstvo svým uměním, přestože v dětství ztratil zrak.

Bombastické iluze

Když už se zdálo, že magie upadá a nemá společnosti založené na racionálním uvažování a zvyklé audiovizuální zábavě nic nabídnout, objevil se David Copperfield.

Spolu s Houdinim zřejmě nejslavnější kouzelník všech dob spojil dohromady velkolepé performance a televizi. Jeho megalomanská kouzla tak mohli vidět diváci po celém světě. Televizní diváci zřejmě nikdy nezapomenou na jeho nejslavnější trik – zmizení Sochy svobody. A přestože mizení obrovských staveb a předmětů jej proslavilo nejvíce, nevyhýbá se ani dalším magickým odvětvím. Unikl z Alcatrazu i ze zatlučené bedny vhozené do Niagarských vodopádů a věnoval se celé škále magických disciplín.

Zdá se, že zatím nenašel svého následovníka, který by dokázal přitáhnout k magii miliony diváků jako on, ale je téměř jisté, že kouzelnické umění si znovu najde cenu. Vždyť každý z nás si chce užít trochu toho tajemna a ohromení z perfektně provedených kouzel.

Štítky

Čarodějův učeň

Aby se z člověka stal velký a uznávaný kouzelník, potřebuje zřejmě kromě píle, inteligence a schopnosti číst v lidech i vrozené nadání. Možná je proto je mistrů čar tak málo. Základní kouzla se však může naučit úplně každý. Kromě zábavy to sebou přináší i pochopení, jak funguje lidská mysl, pozornost a paměť, což jsou informace využitelné i v běžném životě.