Moravský kras - Punkevní jeskyně a propast Macocha

Moravský kras - Punkevní jeskyně a propast Macocha

Moravský kras se nachází v Drahanské vrchovině a rozkládá se v severní oblasti Jihomoravského kraje. Jde o nejznámější a nejvýznamnější krasovou oblast České republiky, která byla roku 1956 vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí. Má nejširší spektrum krasových jevů u nás.

Známý je svou přírodou, četnými archeologickými, paleontologickými i kulturními památkami. Nachází se tady více než 1000 jeskyní. Z toho pět z nich je zpřístupněno veřejnosti: jeskyně Balcarka, Kateřinská, Punkevní jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek.

Jak se psala historie

Jeskyně Moravského krasu navštěvovali lidé v paleolitu, neolitu, eneolitu, době bronzové, železné, halštatské i laténské. Také v době římské, slovanské, středověku i novověku. Velmi využívanou jeskyní byla Býčí skála, která se stala důležitou součástí života lidí. Přítomnost člověka neandrtálského před více než 120 000 lety potvrzují jeskynní sedimenty. Objeveny v nich byly také světově proslulé rytiny zvířat kultury magdalénienu z konce paleolitu. Ani v době Velkomoravské říše nebyl Moravský kras opuštěný, kdy zdejší železnou rudu využívaly hutnické dílny.

Historické a přírodní památky v okolí

Okolí Moravského krasu je známe historickými památkami. Mezi ně patří zámek Rájec-Jestřebí, Stará huť v Adamově, zámek Lysice, Boskovický hrad a zámek, Poutní chrám ve Křtinách a zámek ve Velkých Opatovicích.
Dále se tu nachází zříceniny hradů Holštejn, Rytířská jeskyně, Hrádek u Babic, Lečenec. Za zmínku stojí i zaniklé středověké osady Městečko Holštejn a Tipeček. Nechybí ani poutní kostely Chrám Jména Panny Marie ve Křtinách a Kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupě.

Co vám Moravský kras nabízí

Moravský kras není jen o pěti jeskyních, které jsou zpřístupněné veřejnosti. Nabízí toho mnohem více. Krasové propadání, kaňony a naučné stezky. Významné jsou přírodní rezervace (Balcarova skála-Vintoky, Bílá voda, Březinka, Čihadlo, Dřínová, Sloupsko-šošůvské jeskyně, Mokřad pod Tipečkem, U Brněnky, U Výpustku, Údolí Říčky, Velký Hornek), národní přírodní památky (Jeskyně Pekárna, Rudické propadání) a národní přírodní rezervace (Býčí skála, Habrůvecká bučina, Hádecká planinka, Vývěry Punkvy). Naší specialitou pro tuto oblast je krásný incentivní program Tajemství Moravského krasu.

Jak se tam dostat a kde přespat

Moravský kras se nachází severně od Brna. Vlakem se sem dostanete po železniční trati Brno - Česká Třebová. V sezóně je k dispozici autobusová linka Krasobus. Na rozdíl od běžné autobusové okružní linky Blansko – Skalní mlýn nekončí na autobusovém nádraží, ale turisty pohodlně dopraví do samého centra města Blanska. Ubytování v Moravském krasu a okolí není těžké sehnat. Funguje tady množství hotelů i menších penzionů. V okolí si můžete pronajmout chatu nebo apartmán.

Speciality oblasti

Moravský kras je chráněnou krajinnou oblastí. Jednou z nejznámějších a turisty velmi oblíbenou propastí je propast Macocha. Spolu s Punkevní jeskyní tvoří jeden celek. Její největší hloubka činí 138,4 m. Za návštěvu stojí i Amatérská jeskyně, které tvoří nejdelší jeskynní systém v ČR. Nebo druhý nejdelší jeskynní systém Rudické propadání, který je dlouhý 12,3 km.