Největší upíří legendy

Největší upíří legendy

Různá monstra provázejí lidské příběhy snad už od nepaměti. I když víme, že tyhle potvory nikdy neexistovaly, pořád je někde hluboko v nás zakořeněný strach z bludiček, vlkodlaků, zombie, démonů a dalšího nadpřirozeného svinstva.

Existuje však jeden druh monster, který nás nejen děsí, ale zároveň nám i imponuje. Řeč je o upírech. Ti jsou na první pohled od člověka k nerozeznání.

Odlišují se hlavně různými nadlidskými schopnostmi a skladbou svého jídelníčku.

Jak fascinující

Upíři nás velmi fascinují. I proto se o nich napsaly hromady knih a natočilo mnoho filmů a seriálů. Ne každý upír se nám však dokázal vrýt do paměti. Na následujících řádcích si představíme trojici, kterou naopak zná snad každý.

Hrabě Drákula

Hororová ikona. Jedná se o praotce všech upírů a na světě snad neexistuje člověk nad deset let, který by o tomto rumunském šlechtici nikdy neslyšel.

I přesto, že jde o fiktivní postavu, kterou stvořil britský spisovatel Bram Stoker, má Drákula reálné základy. V tomto ohledu se od konkurence hodně liší.

Skutečný hrabě Drákula opravdu existoval. Jmenoval se Vlad III. Dracula. Mezi svými nepřáteli byl však znám hlavně jako Tepeš, tedy narážeč. Ve svém volném čase se totiž bavil napichováním svých oponentů na kůly.

Baker milému šlechtici navíc přidal do vínku i nesmrtelnost, schopnost hypnotizovat a nekonečnou touhu po lidské krvi.

Hrabě Drákula se už stačil objevit v obrovském množství filmů i seriálů. I proto patří dílo Brama Stokera mezi nejznámější horory všech dob. 

Blade

Blade není tak úplně upírem, tedy ne zcela. Jde totiž o křížence upíra a člověka, díky čemuž disponuje tím nejlepším, co oba živočišné druhy nabízí. 

Lidská DNA mu umožňuje běžně konzumovat česnek a opalovat se v poledne na pláži, zatímco upíří geny mohou za jeho nadpozemskou sílu a rychlost. 

Naštěstí pro lidstvo kope Blade za druh homo sapiens, a to už od roku 1973. Tehdy se poprvé objevil v komiksu The Tomb of Dracula. Jeho jediným cílem je upíří anihilace.

Bladea můžeme znát nejen z velmi populárních komiksů, ale také ze tří filmů - Blade, Blade 2 a Blade: Trinity. Ve všech dílech tuto postavu ztvárnil herec Wesley Snipes. Existuje i jeden stejnojmenný seriál, ovšem ten nestojí za řeč.

Edward Cullen

Edward Cullen je typickým příkladem toho, že upíři nemusí být pouze smrtící, ale také krásní a tajemní. Alespoň takto vnímají Edwarda milovníci knižní série Stmívání, kterou má na svědomí spisovatelka Stephanie Meyerová.

Edward je zajímavý tím, že se neživí lidskou, nýbrž zvířecí krví, což je ovšem typické pro celou jeho rodinu. V románech si sice párkrát i docela slušně zabojuje, nicméně celá sága je napsána spíše pro romantické duše.

Kdo má tedy rád pořádné maso, tady se ho nedočká. I přesto je sága Stmívání velmi populární, díky čemuž vzniklo i úspěšné filmové zpracování.

Štítky

Populární monstra

Upíři dokáží být velmi fascinující a zajímaví, když se jim věnují ti správní autoři. Dobrým příkladem jsou výše zmínění zástupci.

Ti dodnes nemají, alespoň co se popularity týče, ve světě konkurenci.