Alegorické putování vesmírem

Alegorické putování vesmírem

1943, 612, 180, 50 a 27 jsou čísla, která jsou spojená se světově proslulým literárním dílem, ve kterém se to hemží řadou přirovnání a metafor. 1943 značí rok, kdy byl Malý princ (Le petit prince) od francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho vydán. Útlá knížka se skládá z 27 kapitol, ve kterých Vypravěč (sám autor) čtenáře provází příběhem Malého prince.

180 je počet jazyků se všemi dialekty, do kterých byla kniha přeložena. Stále přibývají další, neboť jde o jednu z 50 nejprodávanějších knih. Na celém světě se údajně prodalo na 80 milionů výtisků. Nezůstalo pouze u knižního vydání a Exupéryho dílo bylo zpracováno i v několika filmových adaptacích a do jednoho animovaného seriálu. Lerner Loewe je autorem předlohy filmového muzikálu Malý princ.

Příběh začíná ztroskotáním

Knížka začíná známou scénou, kdy ke ztroskotanému pilotovi na Sahaře přistupuje kluk Malý princ. Ten žádá Vypravěče alias pilota alias Exupéryho, aby mu nakreslil beránka. Pilot neví, jak ho ztvárnit, a tak vzniká kresba hroznýše se slonem uvnitř žaludku. Bohužel žaludek dospělým spíše připomíná klobouk. Ani Malý princ není spokojený. Zatímco pilot se snaží opravit letoun a nakreslit znovu beránka, Malý princ mu povídá o své planetce B612 (poslední na začátku zmiňované číslo). Ta je údajně veliká pouze jako dům. Navíc kolem jeho domku neustále dorůstají baobaby, kterých se klučina zbavuje a vytrhává je, aby z planetku nezůstal jen prach.Po čase se Malý princ odhodlal opustit planetku a prozkoumat Vesmír. Postupně navštívil 6 planetek, až se dostal na Zemi, kde potkává ztroskotaného pilota a začíná s ním všechny alegorické diskuze.

Knížka pro děti i dospělé

Ačkoliv se knížka na první pohled jeví jako pohádkou pro děti, není tomu zcela tak. Rozhovory mezi pilotem a Malým princem skrývají celou řadu přirovnání a alegorií, věcí, které nutí člověka se zamyslet.Co přesně chtěl autor literárním dílem vyjádřit se dneska už můžeme pouze dohadovat. Hlubinný psychoanalytik Eugen Drewermann se domnívá, že autor v knize prožívá vlastní přerod z dítěte v dospělého muže.

Pokud se vrátíme zpátky k přirovnáním, tak zmiňme alespoň ty nejviditelnější i pro neznalé bohemisty:

  • růžička - představuje matku samotného autora knihy, je to vrtkavá matka s hysterickým chováním
  • liška - ta naopak ukazuje na přítelkyni Exupéryho

Kolik je hvězd v našem vesmíru vědci jenom odhadují. Cestovat k nim zatím nemůžeme. Nemusíte být ale hlavním hrdinou Exupéryho knížky, abyste se vydali na mezigalaktické putování. Vezměte své kolegy a vyrazte na napínavou cestu mezi hvězdami v rámci firemní akce.

Štítky

Galaktické putování nejenom s Malým princem

Hlavní hrdina knížky od Antoina de Saint-Exupéryho během objevování Vesmíru navštívil 6 planetek. Na Zemi potkává ztroskotaného pilota, samotného autora, a vede s ním řadu hlubších konverzací. O kvalitě knížky svědčí 80 milionů prodaných kusů a počtu přeložení do více než 180 jazyků světa. Nemusíte být ale Malým princem, abyste si užili Vesmíru. Vydejte se na hvězdnou odyseu v rámci teambuildingu.