Android GPS aplikace pro orientaci a navigaci v terénu

Android GPS aplikace pro orientaci a navigaci v terénu

Ještě před několika lety se dal použít mobilní telefon při pobytu v přírodě opravdu pouze k telefonování.  S tím, jak se rozšiřuje funkcionalita i výkonnost mobilních zařízení, se objevila celá řada sofistikovaných aplikací. Ty často plně nahradí specializovaná GPS zařízení, nebo aspoň mohou cestovní v mnohém zpříjemnit a usnadnit.

Aplikace Sygic GPS Navigation

Sygic GPS Navigation je klasická automobilová navigace. V minulosti jsem používal navigaci Tom Tom ONE, ale z důvodu snadné přenositelnosti jsem si pořídil navigační aplikaci do telefonu. Sygic občas zveřejňuje nabídky, které se neodmítají. A tak můžete mít za pár babek v mobilu navigaci, která vás provede všemi zeměmi světa. Je to takové kompromisní řešení, protože sem tam to zazlobí. Při jízdě v autě se občas stane, že když čekám nějakou důležitou odbočku, tak mi někdo začne volat a z obrazovky mobilu mi navigace zmizí a naskočí dialog volání. Občas se také mobil zasekne, nebo zlobí připojení k GPS. 100% navigace to není, ale 90% ano. Aplikace Sygic GPS Navigation pro Android ke stažení na tomto odkazu.
 

Aplikace Alpenvereinaktiv.com

Výborná aplikace pro mobilní telefon, která je užitečným doplňkem k webovému portálu. Slouží stejně dobře jako specializované navigační zařízení s velmi kvalitními off-line mapami, routingem a statistikami treku. Mapy a trasu máte krásně zobrazené na velkém displeji vašeho mobilního zařízení. Tato aplikace je zdarma, stejně jako používání portálu. Jediné, co by dle mého názoru za vylepšení, je jazyková lokalizace. Ještě stále na vás některá zákoutí aplikace mluví německy. Aplikace Alpenvereinaktiv.com pro Android ke stažení na tomto odkazu.

Aplikace Wikiloc outdoor navigation GPS

Aplikace Wikiloc je navázaná na portál Wikiloc.com a existuje ve dvou verzích – free a komerční. V případě placené verze (poplatek není nikterak dramatický) získáte možnost off-line navigace. Jedinou nepříjemností je, že navigační data nemůžete editovat. Jste navigováni po trasách, které před vámi prošel někdo jiný. Což na druhou stranu znamená, že jsou pravděpodobně schůdné a někde se nezabijete. Takže pro méně zkušené cestovatele je to víceméně výhoda. Wikiloc outdoor navigation pro Android ke stažení na tomto odkazu.

Aplikace Mapy Google

Tato aplikace je automatickou součástí všech Android zařízení. Aplikace je dobře použitelná pro města a dobře funguje i jako autonavigace. Je propojená s ostatním aplikacemi Google. Přestože je v posledních verzích možné stáhnout do mobilu mapy off-line, není tato funkce řešena moc elegantně. Pokud tedy máte k dispozici datové připojení, není aplikace špatná. V opuštěných horách ji moc nevyužijete. Aplikace Mapy Google pro Android ke stažení na tomto odkazu.

Aplikace Mapy.cz

Výborná aplikace, která se den za dnem jenom zlepšuje. Přibývají další funkcionality a použitelnost. Aplikace se čím dál víc posunuje od obyčejných map k propracované navigační aplikaci. Mapy si můžete stáhnout off-line, data pro CZ a SK pocházejí z vlastních zdrojů Seznamu, pro zbytek světa využívají OSM a pro satelitní snímky Bing mapy. Nicméně pro všechny nabízené oblasti mají vlastní turistické vrstvy, jejichž kvalita se oblast od oblasti liší. Upřímně se těším na to, co budoucí vývoj přinese. Aplikace Mapy.cz pro Android ke stažení na tomto odkazu.

Další aplikace v mém telefonu

Aplikace GPS Status pro

Tato mobilní utilita pomáhá mobilním telefonům zrychlit připojení k satelitům a zpřesnit polohu. Za zanedbatelný poplatek může mít Pro verzi. Ta je bez reklam a má nějaké funkcionality navíc (ty nevyužívám). Zlepšení fixace satelitů bylo patrné spíš u mého staršího telefonu Lenovo P70, u současného Lenovo Vibe P1 to až tak moc nevnímám (telefon má obecně méně přesné určení polohy - například ve srovnání s tabletem Lenovo Yoga TAB 8 LTE). GPS Status Pro pro Android ke stažení na tomto odkazu.

Aplikace Yr

Legendární norská meteo-aplikace, kterou všichni neustále vychvalují a doporučují. Já k ní mám tak trochu rozpačitý vztah. Z osobní zkušenosti mi přijde, že zase až tak přesná není. Pro Česko preferuji Meteor. Aplikace Yr pro Android ke stažení na tomto odkazu.

Aplikace Meteor

Několik aplikací, které pracují jak samostatně, tak v rámci jednoho rozhraní – Meteoradar, Aladin, Sněhové zpravodajství a Klara. Co víc si od předpovědi počasí přát? Aplikace Meteor pro Android ke stažení na tomto odkazu.

Aplikace Treasure Hunt

Vzhledem k tomu, že GPS hry jsou významnou součástí naší programové nabídky pro firmy, mám pochopitelně i na mobilu naši vlastní aplikaci Treasure Hunt. Vedle ní pravidelně střídám i testovací verze nové generace této aplikace pro názvem Terra Hunt. Ta bude časem k dispozici kromě firemních kolektivů i pro individuální uživatele a rodiny. Doufáme, že v průběhu roku 2017 si již budete moct aplikaci stáhnou z Google Play a hrát stovky geolokačních her po celém světě.  

Aplikace Záchranka

Aplikaci Záchranka využijete nejen v horském terénu. Program je navázán na záchranný systém ČR. V případě nouze stisknete červené tlačítko a to odešle vaše souřadnice do systému a pomoc je na cestě. Aplikace má spoustu dalších funkcí, které vás navedou při záchraně života. Pokud vlastníte chytré hodinky od Apple, můžete mít záchranné tlačítko přímo na svém zápěstí. Palec nahoru. Aplikace Záchranka pro android ke stažení na tomto odkazu.

Software a aplikace, které aktivně nevyužívám

Aplikace Locus Map Pro

Velmi populární mapová aplikace pro smartphony. Zkoušel jsem jednu ze starších verzí, ale tehdy mě úplně neoslovilo uživatelské prostředí. Přišlo mi málo intuitivní a odradilo mě aplikaci aktivně používat. Nicméně vím, že celá řada přátel na tuto aplikaci nedá dopustit. Aplikace Locus Map Pro pro android ke stažení na tomto odkazu.

Aplikace Soviet Military Maps

Zajímavá aplikace, ve které nějaký šikula zkonvertoval staré sovětské vojenské mapy do elektronické podoby. Během let z toho vzniklo několik samostatných aplikací, které pokrývají celý svět. Všechny topo mapy pro Android ke stažení na tomto odkazu.

Vývoj nezadržitelně postupuje

Osobně se těším na to, kam se možnosti výše uvedených softwarových produktů posunou v následujících letech. Je možné, že se na současné technologické skvosty budeme dívat jak na stařičké dinosaury a budeme používat úplně jiné aplikace a portály. Trendem bude zřejmě nositelná elektronika, která by měla ukrýt široké spektrum funkcí do minimalistického zařízení. 

Doporučujeme tyto akce