Bavit se filmem, ano či ne?

Bavit se filmem, ano či ne?

Asi není překvapením, že navštěvovanost kin v České republice klesla za posledních 26 let více než čtyřikrát. Čím dál více lidí upřednostňuje sledování filmu doma v obývacím pokoji na televizi, nebo si jej rovnou stáhne do notebooku. Můžeme se jen ptát, zda je to zlenivěním a upřednostněním domácího pohodlí. Možná mají dnešní lidé pocit, že kvalita nabízených snímků neodpovídá adekvátně ceně lístku? 

Pokračování ság: naplňují očekávání?

Ať už je důvod k úbytku návštěvníků kin jakýkoliv, většina z nás stále sleduje seznam blížících se premiér českých i zahraničních snímků. Zájem vzbuzují zejména vícedílné snímky typu Hobit nebo i dotáčená pokračování Hvězdných válek. S napětím se čeká, zda i po letech dotočená epizoda bude ladit s těmi předchozími. U Hobita zase visela otázka, zda-li film předčí knihu nebo se od ní odkloní.

Co se týče Hobita, tak čísla hovoří jasně. Třetí díl, který měl svou premiéru v prosinci 2014, přilákal jen za první víkend do kin téměř 240 tisíc diváků. Tržby dosáhly bez mála hodnoty cca 37 miliónů korun za pouhý víkend, čímž zlomil rekord. Předčil také oba předchozí díly celé trilogie.

U Star Wars panují mezi diváky na fórech rozporuplnější názory. V roce 2015 jsme měli možnost shlédnout sedmý díl Síla se probouzí. Na ČSFD si vysloužil 78 %, což je pěkný výsledek. Ale diváci očekávali od filmu roku něco více. Po Vánocích 2016 přišel další snímek ze světa Hvězdných válek. Zařazení děje Rogue One spadá mezi třetí a čtvrtý díl. Procent na ČSFD má hned 82.

Letošní léto má přinést už osmý díl z tohoto fascinujícího světa. Otazníky se mírně vznáší nad tím, co bude dál. V prosinci 2016 nečekaně zemřela představitelka princezny Leiy Carrie Fisherová. Jak se režiséři poperou s případnými dotáčky letos premiérové osmičky?

Skočte s kolegy mezi galaktické hvězdy

To nedokážeme nyní říci. Tady lze snad jen konstatovat: “Nechme se překvapit.” Místo očekávání, jak to bude nejen s princeznou ze Star Wars, a vyhlížení léta, si pojďme Hvězdné války zkusit na vlastní kůži.

Star Wars je jedno z několika teambuildingových témat, které spadá do galaktického balíčku. Spolu se svými kolegy okusíte pocit, jaké to je držet laserový meč a mít v rukou osud nad celým Impériem. Vše je okořeněno tou správnou dávkou humoru na odlehčení celé akce.

Na závěr filmového povídání se vraťme k úvodní otázce tohoto příspěvku. Bavit se filmem, ano či ne? Trávit čas mezi lidmi, obohatit si fantazii anebo se z kvalitního snímku poučit jistě není na škodu. Úpadek návštěvnosti kin má mnoho příčin a neměli bychom to svádět na kvalitu. A koho se dívání nebaví, může si rovnou na filmového hrdinu zahrát.

Štítky

Film jako věčná inspirace

Od Sametové revoluce v roce 1989 neustále klesá návštěvnost českých kin. Faktorů, které tento klesající trend podporují, je pravděpodobně celá řada. Přesto jsou snímky, jako například Hobit, Hvězdné války, které přitahují pozornost diváků několik měsíců před premiérou. Jestli pobaví nebo zklamou se říci dopředu nedá. Avšak zahrát si na galaktického hrdinu spolu s kolegy můžete hned a to na teambuildingu Galaktická Mise.