Boston Dynamics – roboti, kteří udivují i děsí

Boston Dynamics – roboti, kteří udivují i děsí

Roboti byli ještě poměrně donedávna bráni pouze jako výplody autorů vědeckofantastických románů. V několika málo posledních dekádách však tyto fantazie pomalu ožívají.

Sice ještě neumíme vytvářet žádné vyloženě autonomní terminátory, ale i tak je pokrok v tomto odvětví fascinující.

Velkou roli v robotice dnes hraje mimo jiné i společnost Boston Dynamics, která už světu představila mnoho velice zajímavých a v některých ohledech i vcelku děsivých výtvorů.

Stručná historie

Boston Dynamics nepatří v oboru robotiky mezi žádné nováčky. Společnost byla založena Marcem Raibertem už v roce 1992, tehdy však ještě pod patronátem MIT.

Dnes je již Boston Dynamics nedílnou součástí konglomerátu Hyundai, ovšem během třiceti let vystřídala i jiné slavné majitele. Jedním z nich byl i internetový gigant Google.

Společnost se postupem času zařadila mezi špičku v oblasti robotiky. Mezi její nejznámější produkty patří robotický pes Spot a humanoid Atlas.

Lidé už dlouho mohou prostřednictvím videí na internetu obdivovat, co všechno tyto výtvory dokáží.


Ne vždy se však dívalo na takováto videa s lehkým srdcem. Hlavně ve chvílích, kdy se tvůrci Spota snažili pomocí pošťuchování a kopání dokázat, jak skvěle dokáže tento „pejsek“ udržovat rovnováhu, se u citlivějších povah mnohdy začala projevovat úzkost. Nic na tom nemění ani fakt, že jde pouze o hromadu kov a pár čipů.


Od roku 2020 se společnost rozhodla oba tyto produkty, tedy Spota a Atlase, začít běžně prodávat široké veřejnosti. Nějakou dobu je šlo koupit i v našich zeměpisných šířkách.

Spot

Existuje celá řada robotických pejsků, kteří dokázali uspět na světových trzích. Spot však není hračka, ale velmi sofistikovaný stroj, který toho umí mnohem více než být jenom roztomilý.

Zvládne běžně chodit do schodů, couvat a sám dokonce zdolává i různé menší překážky. Dokáže si dokonce i sám bez pomoci otevřít dveře.

Nejedná o autonomního robota, který by fungoval zcela samostatně. Některé úkony zvládne sice sám, typicky třeba překračování překážek, avšak bez dálkového ovladače ve formě tabletu samostatně neudělá nic navíc.

Na těle Spota jsou nainstalovány i různé senzory a kamerové systémy, díky čemuž může tento robotický pes fungovat i jako průzkumník na místech, kde je to pro lidi nebezpečné.

Takto je například možné prohledávat trosky domů, případně se pohybovat v zamořených prostorách.

Atlas

Obdobně zajímavý je i humanoidní robot jménem Atlas. Stejně jako Spot zvládne snímat své okolí kamerou i senzory.

Rovněž i Atlas je velice pohyblivý. Dokáže skákat, dělat dřepy či stojku a zvládne i kotoul. Dokonalý robotický atlet. V případě pádu nemá problém se sám zvednout. 

Štítky

Není potřeba se bát

Hodně lidí má reálně strach z toho, že jednoho dne roboti ovládnou náš svět a společnosti typu Boston Dynamics tomu jdou dost naproti. Pokud se tak skutečně jednou stane, nebude to určitě kvůli Spotovi ani Atlasovi. 

I když jejich schopnosti působí až děsivě, jsou určeni k tomu, aby lidem pomáhali, ne aby je zničili. Ovšem i kdyby snad chtěli, tak k tomu stejně nejsou vybaveni.

Doporučujeme tyto akce