Expanse – nepříliš známý sci-fi klenot

Expanse – nepříliš známý sci-fi klenot

Když se řekne sci-fi seriál, většina lidí si vybaví Star Trek, Hvězdnou bránu, případně některý z nových počinů ze světa Hvězdných válek. Expansi většinová společnost ale nezná. A určitě se jedná o trestuhodné opomenutí. 

Tento seriál má totiž něco, co výše zmíněným dílům chybí, a sice uvěřitelnost. Nejedná se ovšem ani o zdaleka jediný důvod, proč dát Expansi šanci.

Problematické dílo

Expanse není žádnou novinkou, právě naopak. Poprvé se seriál objevil na televizních obrazovkách v roce 2015, konkrétně na stanici Syfy. Tato stanice má za sebou mnoho dobrého, nicméně často šlápne i vedle. V případě Expanse však naštěstí mířila přesně, nicméně diváci měli jiný názor. 

Seriál neměl příliš valnou diváckou odezvu i přes své nesporné kvality, a proto měl být po třetí sezóně uložen k ledu. Naštěstí se našlo dostatečné množství fanoušků, včetně prominentů typu G.R.R Martin (tvůrce knižních Her o trůny), kteří nakonec přesvědčili společnost Amazon k zakoupení práv od stanice Syfy.

A tak se seriál nakonec dočkal ještě dalších tří sérií, tentokrát však na Amazon Prime.

Na pokraji války

Příběh Expanse se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, kde již lidstvo zvládlo kolonizovat náš hvězdný systém. Nejedná se však o spojené lidstvo, které známe třeba ze Star Treku. 

V této realitě existují tři základní frakce – Země, Mars a Pás. Vánoční přáníčka si ovšem mezi sebou příliš neposílají. Mezi Zemí a Marsem totiž panuje jakási forma studené války, která se může kdykoliv proměnit v horký konflikt.

Pás je tvořen mnoha planetkami a asteroidy a zbytek lidstva bere tuto enklávu jako druhořadou. Mnozí marťané i pozemšťané už neberou obyvatelstvo z Pásu ani jako součást vlastního živočišného druhu

Už začátek seriálu nám napoví, že dosavadní zavedené pořádky se budou rychle měnit, a to i díky tajemné hmotě, která má potenciál zásadním způsobem změnit naši hvězdnou soustavu.

Skvěle napsané postavy

Tento seriál má rovnou dva hlavní lákadla – perfektně propracovaný svět a postavy. Ústředními hrdiny, kteří se do víru událostí přichomýtnou víceméně náhodou, je posádka vesmírné lodi Rocinante.

Ta je tvořena kapitánem Holdenem, pilotem Alexem Kamalem, opravářem Amosem a inženýrkou Naomi Nagatovou. Pikantní je, že dva členové posádky pocházejí ze Země, jeden z Marsu a jeden z Pásu.

Každý z hrdinů je zcela jiný a každý má jiné motivace pro své konání. Chemie mezi ústřední čtveřicí funguje dokonale a je radost sledovat, jak se s postupem času tyto postavy vlivem událostí mění. I vedlejší role jsou ovšem velmi důležité a skvěle vykreslené, a to po všech šest sérií.

Za to mohou nejen scenáristé seriálu, ale hlavně dvojice autorů knižní předlohy Daniel Abraham a Ty Franck, kteří používají společný pseudonym James S. A. Corey.

Tito pánové dokázali vymyslet vesmír, který je uvěřitelný a zcela funkční, čímž se každý jen tak chlubit nemůže. 

Zapomeňte ovšem na všudypřítomné mimozemšťany či podobné klasické sci-fi rekvizity, nic takového zde není. Tedy alespoň ne v podobě, na jakou jsme běžně zvyklí. V expansi divák naopak dostane politické intriky, vraždy a obrovské množství emocí, a to měrou vrchovatou. 

Milovníci akce si samozřejmě také přijdou na své, rovněž té je tady dost, třeba i v podobě vesmírných bitev. Ty jsou velmi dynamické a divácky atraktivní. Opět se ale nejedná o klasické hvězdnoválkovské ztvárnění. I v tomto případě jdou autoři svou vlastní, mnohem realističtější cestou. 

Štítky

Šest skvělých sérií

Expanse si prošla hodně náročným obdobím, hlavně po třetí sérii, která měla být i poslední. Naštěstí byli fanoušci pro jednou vyslyšeni. Seriál bylo možné dovést do alespoň nějakého konce, byť obsahově nepokryl celou devítidílnou knižní ságu.

Kdo holduje vědeckofantastickým dílům v jakékoliv formě, neměl by si nechat tento seriál ujít. V mnoha ohledech se totiž jedná o jedinečné dílo.