Fenomén únikových her. Která témata patří k nejoblíbenějším?

Fenomén únikových her. Která témata patří k nejoblíbenějším?

Když se dostaly první únikové hry do České republiky, říkalo se, že je to zábava pro podivíny. Během několika měsíců se ale ukázalo, že opak je pravdou.

Dnes hledají cestu ven z místnosti plných hádanek, šifer a hlavolamů na různá témata tisíce lidí a čím dál více firem je využívá i v rámci svých teambuildingových aktivit.

Existuje pestrá paleta témat. Která mají lidé nejraději?

Témata únikovek jsou velice rozmanitá a zážitky z nich nezapomenutelné. Zkuste se někoho, kdo už nějakou absolvoval zeptat, jak se mu líbilo.

S největší pravděpodobností vám tuto pravdu potvrdí. Hrát mohou všichni, od dětí až po seniory. Je to skvělá zábava, která procvičí mozkové závity a zároveň je i cenově dostupná.

Váš cíl je jasný. Vyřešit daný úkol a uniknout z místnosti. Spolupracujte jako tým, zapojte logické myšlení, svůj důvtip i představivost tak, jak byste to dělali i ve firmě při plnění důležitého pracovního úkolu.

Když najdete téma, které je vhodně zaměřené právě pro váš tým, máte úspěch zaručen.

Počítačové hry jako předloha

Únikové hry jsou svou podstatou založené na počítačových hrách, kde je hráč uzamčený v místnosti, musí prozkoumat své okolí a přijít na to, jak se dostat ven.

Inspirací pro témata her bývají také různé dobrodružné filmy, knihy apod. Přihlíží se ke specifikám místa, kde je hra vytvořena.

Někdy utíkáte z vězeňské cely, jindy z vesmírné stanice nebo se vracíte do středověku. Na omezený časový limit se můžete stát Jamesem Bondem nebo Indiana Jonesem.

Vše ve hře je doplněno o tematické zvuky, osvětlení a další multimediální efekty pro ještě větší zážitek hráčů.

Bez správné atmosféry to nejde

Úniková hra může mít sebeskvělejší téma, ale když nebude správně uchopeno a příběh kvalitně zpracovaný, stane se z ní propadák.

I proto autoři her do svých únikovek investují mnoho času a peněz, aby vytvořili dokonalé a realistické kulisy. Místnosti neustále vylepšují a používají nejnovější technologie.

Lidé se rádi bojí, proto se řada únikovek odehrává ve vězeňských celách, psychiatrických léčebnách, v děsivých laboratořích i v domech duchů.

Vydat se můžete i do starého Egypta, za templáři nebo po stopách vynálezců.

Oblíbená témata únikových her

Je štěstí, že existuje tolik možností a témat únikových her. Alespoň mají lidé z čeho vybírat. Některá jsou ale oblíbenější než jiná.

Vězeňské cely, války a agenti

Prostředí vězeňských cel, podzemních místností či atomových bunkrů patří obecně k velmi oblíbeným.

Lidé si chtějí vyzkoušet, jaké to je, když se ocitnou ve vězení nebo ve válce, ale samozřejmě raději ve hře než ve skutečnosti.

Úkol je v těchto případech poměrně jasný. Dostat se ven!

Duchové a nadpřirozeno

Duchové, nadpřirozeno a různé záhady lidé doslova milují. Tyto hry dodávají ten správný adrenalin do žil.

Věřte, že při odhalování tajemství domu plného strašidelných duchů se hodně zapotíte. Dokážete odhalit fascinující tajemství rodiny, která záhadně zmizela?

Některé hry se odehrávají v absolutní tmě, kde můžete věřit jen jeden druhému a sami sobě.

Historická témata

Historie se vždy držela na výsluní popularity a jen tak ji něco nesundá.

Můžete pátrat po tajemství alchymistů, poznávat záhady starého Egypta, zjistit, jaká tajemství ukrýval Archimédes nebo objevovat fascinující středověk.

Témata zabývající se časem

Co se týká únikových her, je vynalézavost tvůrců v podstatě nekonečná. Ty časově tematické nabízí hráčům možnost cestovat zpět v čase do různých úseků historie.

Takové pokoje často spojují nové technologie se starými a vytváří jedinečný zážitek.

Štítky

Místo místnosti kufr plný tajemství

Ne vždy, a ne všichni, chtějí být zavření v místnosti. Také může být komplikované dostat skupinu zaměstnanců na jedno místo. Jako řešení se nabízí jedna méně obvyklá varianta a tou je mobilní úniková hra.

Přesto, že se odehrává třeba ve vaší kanceláři, vtáhne vás svým dějem do hry tak, že zapomenete, že nejste nikde zamčení. Escape box přijede až k vám.

Vyřešte všechny nástrahy, rébusy a hádanky. Máte jen omezený čas.

Doporučujeme tyto akce