Gruzínský Kavkaz – Trek ve Svanetii - 1.

Gruzínský Kavkaz – Trek ve Svanetii - 1.

V létě 2016 jsme se s přáteli vydali do Gruzie. Je to zvláštní země. Klasická post-sovětská republika, ale kamkoliv se podíváte, tak to na vás křičí, že by raději patřili do Evropy. Stejně se všude musíte domlouvat rusky, protože gruzínštině rozumět prostě nelze. 

Co může Gruzie nabídnout

To, co nejvíce cestovatele do Gruzie láká, je pochopitelně Kavkaz, úžasné nespoutané horské pásmo. Zhruba před patnácti lety jsem absolvoval trek v ruské části Kavkazu a dlouhá léta do Karbadinsko-balkarské republiky plánoval návrat. Znenadání se však vyskytly letenky do Gruzie za cenu, která se neodmítá - a tak jsme vyrazili.

Zvažovali jsme návštěvu jedné ze dvou nejpopulárnějších oblastí – Tushetie nebo Svanetie. Svanetie nakonec zvítězila ze zcela jednoduchého důvodu – bylo jednodušší se tam dopravit. Těšili jsme se na hory jako Ushba, Shkhara a spoustu majestátních ledovců.

Jak se na cestu připravit

Příprava samozřejmě závisí na tom, jak hodláte svůj čas v Gruzii strávit. Pokud se chystáte do nějakého resortu na pobřeží, bude Vám stačit baťůžek a plavky. Pokud se chystáte do hor, doporučuji sbalit do batohu kvalitní cestovní výbavu. Ve Svanetii je dost velké horko, takže péřovku a zimní spacák nechte doma, nebudete je potřebovat.

Spousta lidí absolvuje treky ve Svanetii na lehko, protože je možné spát každou noc ve venkovských penzionech. Nicméně pořád jsou to relativně nepředvídatelné hory, takže kvalitní vybavení doporučuji. Lehkovážných hazardérů jsem na Kavkaze potkal na můj vkus přespříliš. Připravte se také na to, že během cesty nebudete pít průzračnou vodu z křišťálové studánky nebo potůčku. Všude se totiž pase obrovské množství dobytka (zejména krávy), a tak je i ve vyšších polohách voda poměrně hodně znečištěná zvířecími exkrementy. Určitě si s sebou vezměte desinfekci vody (např. Micropur).

Počítejte také s tím, že pokud si bude chtít projít nejoblíbenější treky, potkáte hodně lidí a budete chodit pořád nahoru a dolů. Ve Svanetii není klasická hřebenovka jako je např. Fagaraš. Každý den překonáte poměrně velké převýšení jak nahoru, tak dolů. Kolena dostanou rozhodně zabrat, trekové hůlky jsou nutností.

Informace o Gruzii a dostupné mapy

​Co dělat po příletu do Kutaisi

  • Vyměňte si peníze – přímo na letišti je směnárna s dobrými kurzy, ale proces výměny peněz je nesmírně komplikovaný a pomalý. Úředník požaduje vyplnit obrovské množství formulářů, a tak se tvoří fronta. Díky tomu budete čekat na výměnu peněz třeba dvě hodiny. Proto doporučuji po výstupu z letadla rovnou běžet ke směnárně a zabrat strategickou pozici. Směnárna se nachází v příletové hale úplně vpravo, hned vedle kiosků telefonních operátorů a dopravních společností. Promění vám jak USD tak EUR. Za to dostanete GEL - Gruzínské Lari. V hale jsou také dva bankomaty, hotovost se dá vybrat i z nich.

  • Kupte si SIMku – v Gruzii jsou 3 mobilní operátoři (hovořím o roku 2016) - Magti (nejlepší pokrytí), Geocell (velmi slušné pokrytí) a Beeline (zatím nic moc). Poplatky za volání i data jsou extrémně nízké a pokrytí je překvapivě dobré. Když na letišti přijdete do příletové haly, tak najdete kiosky operátorů přímo uprostřed (v našem případe zde byly stánky Geocell a Beeline). Koupil jsem si SIM od Geocellu (5 GB dat za 12 GEL). Prodavačka se chvíli prala s aktivací, ale nakonec se jí SIM podařilo aktivovat. Internetové připojené jsem tak měl ve Svanetii téměř všude (vyjma vesnice Iprali, kde fungovaly jen SIM od Magti).

  • Kupte si lístek na autobus – nejdůležitější kiosek, který stojí hned vedle stánků operátorů, je stánek společnosti Georgian Bus. Prodejci mluví velmi dobře anglicky, můžete si zde vyzvednout lístky na autobus (Mestia, Tbilisi, Tusheti), které jste si domluvili dopředu přes internet, nebo si je zde rovnou koupíte. Dají vám spoustu cenných rad, je to spíš takový info-stánek.

  • Kupte si plynovu kartuš – tu získáte taktéž u kiosku Georgian Bus. V tomto případě doporučuji koupi kartuše domluvit předem, aby měli typ, který zrovna potřebujete (klasickou se závitem, nebo nasazovací Campingaz).Štítky

Všechny články o treku ve Svanetii

Gruzínský Kavkaz – Treky ve Svanetii - díl 1. - příjezd a základní informace
Gruzínský Kavkaz – Treky ve Svanetii - díl 2. - přeprava a itinerář cesty do Ushguli
Gruzínský Kavkaz – Treky ve Svanetii - díl 3. - itinerář cesty, GPS souřadnice a mapy ke stažení

Doporučujeme tyto akce