Hlavní město Praha

Hlavní město Praha

Město Praha leží přímo v srdci Evropy na řece Vltava a jedním z nejhezčím a nejnavštěvovanějších měst jak České republiky, tak právem i celé Evropy.

Praha je hlavním městem naší republiky a se svým počtem 1 280 tisíc obyvatel je 15. největším městem Evropské unie.

Tato metropole má vysokou životní úroveň a je sídlem většiny hlavních institucí, jakými jsou například parlament, vláda, vrchní soud či prezident republiky. 

Historické centrum a jeho památky lákají do Prahy ročně miliony turistů. V roce 2016 překročila Praha svůj nový rekord, kdy se na jejím území ubytovalo 7,07 milionů turistů.  

Jak se psala historie

Osídlení této oblasti se datuje již do dob před 7 000 lety. Slované se tu však začali usídlovat až kolem šestého století.

Podle starých legend bylo město založeno o dvě století později českou kněžnou Libuší a jejím manželem Přemyslem. Město vzkvétalo již od 12. století, ale k největší slávě došlo až za doby vlády Karla IV., kdy se Praha stala sídlem krále. 

Oficiální název hlavní město Praha nese město od roku 1920. Pro druhé světové válce zde začaly vznikat první sídliště a v 60. a 70. letech se modernizovaly stavby jako letiště či hlavní nádraží.

Po svrhnutí komunistického režimu se Praha otevřela turismu a dnes je jedním z nejvíce navštěvovaných měst Evropy.

Historické a přírodní památky v okolí

Jednou z nejzásadnějších památek v Praze je samozřejmě Pražský hrad. Tento hradní komplex je z pohledu velikosti největším na světě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Za návštěvu stojí i Katedrála svatého Víta, která je místem korunovace českých králů. Turisticky velmi významný je Karlův most, jehož stavba začala již v roce 1357. Centrum Prahy je však plné nádherných architektonických památek jako je Obecní dům, Vyšehrad, Schwarzenberský palác, Tančící dům, Národní divadlo, Prašná brána a další. 

Pokud byste si rádi odpočinuli od památek, Praha nabízí překrásnou zoologickou zahradu. Ta byla otevřena již v roce 1931 a je tady chováno na 5000 zvířátek. Nedaleko pražské zoo se nachází i botanická zahrada.

Jak se tam dostat a kde přespat

Jelikož je Praha hlavním městem České republiky, jezdí sem pravidelné spoje skoro ze všech koutů republiky. Praha je také spojená dálniční sítí ze směru od Plzně, Brna, ze severu a částečně i s jižními Čechy.

Do Prahy se dá samozřejmě dostat i pomocí letecké dopravy a to na Letiště Václava Havla, které ročně přepraví na 15 milionů cestujících. Ve městě je možno zaparkovat automobil i v centru v placených parkovacích domech či můžete využít městské veřejné dopravy v podobě autobusů, tramvají či metra. 

Praha je zvyklá na velké množství turistů, proto zde není problém sehnat jakýkoliv druh ubytování. Zvolit si můžete od luxusních hotelů nacházejících se v historickém centru přes různé penziony, hostely až po dnes velmi rozšířené airbnb ubytování

Speciality oblasti

Praha je právem považována za kulturní metropoli naší země. V roce 2000 byla dokonce vyhlášena Evropským hlavním městem kultury.

Naleznete tu desítky galerií, muzeí či divadel. Ve městě najdete i stovky restaurací a hospod, které v posledních letech nabízejí stále kvalitnější služby.

Praha patří mezi TOP lokality pro pořádání firemních akcí a teambuildingů.