Největší, nejstarší a nejdražší – jak vypadají čokoládové rekordy?

Největší, nejstarší a nejdražší – jak vypadají čokoládové rekordy?

Oblíbenou sladkou pochoutku znali Aztékové a Mayové před 4000 lety, kteří čokoládu pili v její rozpuštěné formě. Od té doby čokoláda ušla dlouhou cestu a stala se oblíbenou pochoutkou. Jaké jsou nejzajímavější čokoládové rekordy?

V minulosti patřila čokoláda k nejdražším pochoutkám určeným pro mlsné jazýčky vyšších vrstev. Během 19. století se ale výrobek z kakaových bobů dostal na stoly obyčejné populace.

Autor: Michal Cemper

První čokoláda vznikla v 19. století

Čokoládu v současné podobě poprvé uvařila továrna Josepha Storrse v Bristolu. Psal se rok 1847 a kuchyň opustila první tabulka tvrdé čokolády. S první mléčnou čokoládou přišel Švýcar Daniel Peter, který v roce 1875 použil sušené mléko.

Oblíbená je také Fondant Schokolade – čokoládu rozpustnou na jazyku. Tu uvařil jako první v roce 1879 Rudolf Lindt. A poslední formu čokolády, pralinku, vymyslel až v roce 1912 Belgičan Jean Neuhaus se svojí chotí.

Nejdražší čokoláda není ze Švýcarska

Neuvěřitelných 150 tisíc korun za kilogram stojí nejdražší čokoláda na světě. Tři čokoládové pralinky obsahující vzácnou tahitskou vanilku a jamajskou kávu připravil cukrář Philippe Conticini pro indickou firmu Fabelle Exquisite Chocolates.

Tuto čokoládu ale bohužel neochutnáte, jelikož se nachází v soukromých sbírkách. K dostání jsou ale hroudy cukráře Fritze Knipchildta. Za směs 70% hořké čokolády Valhrona, oleje z lanýžů French Perigorda, smetany a vanilky zaplatíte 5000 Kč za kus.

Přes 4 tuny čokolády na jednom místě

Největší čokoládu na světě vyrobil v roce 2010 arménský továrník Karen Vardanyan. 4410 kilogramů čokolády měří 560 centimetrů na délku, 275 centimetrů na šířku a je 25 cm vysokých.

Jeho továrna v Jerevanu vyrobila čokoládu k 10 letům od založení firmy a na náměstí ji nabízela milovníkům sladkého zdarma. Při této události byla obří čokoláda zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako největší na světě.

Zvláštní příchutě táhnou

Jak je na tom čokoláda a její příchutě? Mezi nejoblibenější patří hořká, oříšková a mléčná příchuť. Najdeme ovšem i neobvyklé chutě čokolády. Nároční jedlíci si oblíbili levandulovou nebo čokoládu se zeleným čajem. Ta je populární zejména v asijských státech.

Tím ale výčet příchutí nekončí. V některých českých obchodech najdete například čokoládu s příchutí jater či křenu. Ale to už mluvíme o příchutích pro opravdové odvážlivce.

Štítky

Nejstarší dochovaná čokoláda

Tabulku čokolády starou přes 120 let objevili vědci teprve nedávno. Pozůstalost básníka Banja Petersona obsahovala čokoládu v krabičce s portrétem královny Viktorie.

Ta sladkost zasílala jako poděkování vojákům bojujícím v burské válce. V současnosti se tabulka nachází v péči vědců.