Každý si někdy hrál na vojáky

Kategorie:
Každý si někdy hrál na vojáky

Jako malé děti jsme nejradši trávili svůj volný čas venku. Přijít rychle ze školy, hodit aktovku do nejbližšího kouta a honem spěchat ven. Domácí úkoly i odpolední svačina počkají. Většina z nás si někdy takto po škole hrála na vojáčky, středověké rytíře, indiány či lupiče a policajty.  

Dětská hra

Dětská kreativita, co se týče vymýšlení her a potřebných instrumentů, nezná mezí. Každý malý kluk i malá holka si uměla vyrobit autenticky vypadající meč ze dřeva či brnění z papírových krabic. Ti zručnější uličníci pak zvládali ruční praky a kuše, které při dobré vůli dostřelily i několik metrů. Postavené opevnění muselo být. Jako správný voják přece budete v zákopech krytý.

V některých tato touha stát se vojákem alespoň po volných odpoledních či víkendech zůstala do dnes a hra na vojáka se stala životním stylem. Řeč je o hráčích paintballu, lasergame a především airsoftu. Tato hra na vojáky pro dospělé je v České republice velice oblíbená a aktivně se jí u nás věnují tisíce lidí.

Hra po velký kluky

Abychom ale byli přesní, airsoft není jen pouhá hra, ale moderní druh vojenského sportu. Hráči po sobě střílejí drobnými plastovo-keramickými kuličkami, které se od sebe liší gramáží a mohou být i s příměsí kovu či kovového prášku. Zbraně se rozdělují do tří skupin podle pohonu, jsou jimi plynové, elektrické nebo manuální. Zbraně jsou vyráběny v měřítku 1:1. Vypadají velmi realisticky a nezasvěcený smrtelník by je nemusel rozeznat od skutečných. I z tohoto důvodu nesmí být při běžném nošení viditelné.

V tomto sportu jde především o tematiku průzkumu, maskování a technik přežití. Airsoftu se lze věnovat na mnoha úrovních od občasného hráče, přes čistě sportovní utkání až po napodobování reálných vojenských jednotek. Na tomto stupni mají již hráči reálnou výstroj a musejí mít absolvovaný dostatečný výcvik. Kolem airsoftu vznikla celá komunita lidí, kteří se za účelem hry či výměny informací pravidelně setkávají. Pořádají například různé semináře na témata první pomoc v boji nebo bojové simulace. Airsoft však není hra jen pro kluky. Této zálibě se věnuje i mnoho dívek a žen.

Historie airsoftu

Kolébkou tohoto sportu jsou země východní Asie, především pak Japonsko, kde začala výroba zbraní v 80. letech minulého století. Původně za jejich výrobou stály výrobci hraček a s postupným vývojem střeleckých vlastností se jejich užití rozšířilo ke hře mezi dospělými. Do Evropy a Ameriky se airsoftové zbraně dostaly jako nástroj pro simulaci boje.

V České republice se začal tento sport objevovat po roce 1989. V začátcích nebyl nikterak rozšířený, a to především kvůli vysoké ceně airsoftových zbraní. Natahovací zbraně se tehdy dovážely hlavně z Itálie a elektrické byly velkou vzácností.  

Od vojáčků ke zbraním

Některým vydržela dětská hra na vojáčky až do dospělosti. Airsoft je druh vojenského sportu a pro mnohé se stal životním stylem. Jeho kořeny sahají až do 80. let 20. století, přičemž v České republice se začal postupně objevovat po roce 1989. Také vás lákají zbraně a rádi byste si vyzkoušeli například střelbu z airsoftových zbraní? Máte příležitost na našem zážitkovém programu Zbraně historické a současné