Město Brno

Město Brno

Brno je jak svou rozlohou, tak i počtem obyvatel druhé největší město České republiky. Rozprostírá se na ploše 230 km čtverečních a bydlí zde na 377 tisíc obyvatel. Město bylo postaveno na soutoku dvou řek Svratky a Svitavy.

Brno je také městem univerzitním. Naleznete tady až na 13 veřejných nebo soukromých vysokých škol, přičemž k nejvýznamnějším patří Masarykova univerzita nebo Vysoké učení technické.  

Jak se psala historie

První písemná zmínka o městě Brnu pochází již z roku 1091, a to konkrétně z Kosmovy kroniky. Osídlování této oblasti však začalo o mnoho let dříve. První osídlení okolí dnešního Brna, tak jak ho známe, se datuje až do doby kolem 5. až 7. století. Oporu a s ní i privilegia získává Brno roku 1243, kdy mu český král Václav první přidělil městská práva. Svůj rozkvět zažívalo město ve 14. století za vlády markrabat z řad Lucemburků.

K dalšímu významnějšímu rozkvětu došlo v 18. století díky rozvoji průmyslu a obchodu. Brno se zaměřilo především na strojírenský a textilní průmysl. Za druhé světové války zde dochází k velkým škodám a poté je město po celé období komunistických vlád poněkud opomíjeno.

Historické a přírodní památky v okolí

V Brně se nachází velké množství kulturních památek, z čehož je devět považováno za národní kulturní památku a jedna je dokonce zapsaná na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Z nejzajímavějších je třeba zmínit Katedrálu svatého Petra a Pavla (Petrov), která se svými dvěma 84 metrovými věžemi patří k dominantám Brna.

Jak již bylo zmíněno, Brno má na svém území památku zapsanou na seznamu UNESCO, tou je Vila Tugendhat. Tato stavba vznikla roku 1930 a přišla v té době na neuvěřitelných 5 miliónů korun.

Za navštívení také stojí hrad a pevnost Špilberk, hrad Veveří nebo stará radnice.

Co vám Brno nabízí

Město Brno nabízí pro každého něco. Na své si přijdou milovníci muzeí, galerií či divadel, ale i turisté hledající noční život a dobrou gastronomii. Můžete navštívit například nejvýznamnější muzeum v Brně. Tím je nejstarší muzeum v republice - Moravské zemské muzeum.

Dále pak Technické muzeum, Moravskou galerii, Dům umění města Brna nebo nejstarší divadelní budovu ve střední Evropě divadlo Reduta na Zelném trhu. 

V Brně se nachází spousty výtečných restauračních zařízení, kaváren i klubů. Za zmínku stojí především Stopkova plzeňská pivnice, která funguje již od roku 1870 nebo Restaurant Černý medvěd, který tu byl založen již v 18. století.

Jak se tam dostat a kde přespat

Do Brna se dostanete autem, vlakem, autobusem, ale i letadlem. Nejpohodlnější způsob cestování je však pravidelný vlak vypravovaný z Prahy.

Autem se do Brna dostanete po D1 a v okolí centra snadno zaparkujete. Pokud plánujete v tomto městě přenocovat, nachází se zde celá řada hotelů či apartmánů k pronajmutí.

Speciality oblasti

Brno hostí každoročně různé festivaly a slavnosti. Za návštěvu stojí například festival zábavy Brno – Město uprostřed Evropy (Ignis Brunensis) nebo Brněnské kulturní léto.

Mezi speciality Brna pak jednoznačně patří zelinářský trh Zelňák, kde si můžete zakoupit plody od farmářů z okolí města.

V Brně je spousta zajímavých míst, na kterých lze realizovat firemní akce nebo teambuilding.