Mikulov

Mikulov

Toto téměř 7,5 tisícové město se nachází v okrese Břeclav přibližně 18 km od hranic s Rakouskem. Město leží na jižním okraji Pavlovských vrchů, což dodává značnou členitost okolnímu terénu. Na východě se rozkládá Svatý kopeček a na severní straně pak vrch Turold. Ale i mezi oběma vrcholy leží další menší vápencový pahorek se zříceninou Kozí hrádek na samém vrcholku. Nepřehlédnutelná je i dominanta města - barokní zámek.

Jak se psala historie města

Podle písemných pramenů se už počátkem 12. století na místě dnešního Mikulova rozkládala trhová osada. V roce 1279 se dočkala povýšení na městečko a roku 1410 na samotné město. Dominanta zámku si prošla od románského stylu přes gotický hrádek až na barokní podobu ze 17. století. Zámek si postupně předali z rukou pánové Lichtenštejnové a Ditrichštejnové.

Za zmínku stojí, že právě tady byly předběžně ujednány mírové podmínky mezi Francii a Rakouskem po bitvě u Slavkova roku 1805. Dnes má Mikulov status obce s rozšířenou působností.

Historické a přírodní památky v okolí

Historické jádro města je památkovou rezervací, kterou stojí za to shlédnout. Opominout nelze židovskou obec (dříve ghetto o 317 domech), ze které se do dnešní doby zachovala jen barokní synagoga, 45 domů chráněných jako kulturní památka a velký židovský hřbitov. V těsné blízkosti centra se nachází i zmiňovaný barokní zámek, kde kromě stálých expozic probíhají i různé kulturní akce včetně vinobraní. 

V okolí Mikulova se nachází řada kopců, které jsou ideálním bodem pro kratší výlety. Zmiňme například zříceninu Kozí hrádek anebo Svatý kopeček. I sem se během vinobraní pořádají společné výšlapy.

Co vám Mikulov nabídne

Největší kulturní událostí Mikulova je podzimní vinobraní na oslavu sklizně révy. Akce je doprovázena hudební vložkou i celou řadou atrakcí v centru města a přilehlém okolí. Nechybí ani turistické výlety do okolí, pochodňový průvod a účast zahraničních kapel. Ve městě to ale žije i po zbytek roku. Pořádají se tady kytarové i symfonické orchestry.

Milovníci historie mohou vyrazit na komentované procházky nočním židovským hřbitovem. Ani o sportovní vyžití tady není nouze - nedaleko se rozkládá zatopený lom nebo Novomlýnské nádrže s možností windsurfingu. V samotném městě je řada tenisových, ale i jezdeckých klubů. Firemní akce a teambuilding je možné realizovat jak v samotném Mikulově, na nedaleké Pálavě, nebo po krátkém přejezdu také v zámeckém parku Lednicko-valtického areálu.

Jak se tam dostat a kde přespat

Město leží na důležitém silničním hraničním přechodu z Česka do Rakouska, tj. pohodlně sem dojedete po silnici D2. Přes Mikulov vede i regionální železniční trať Břeclav–Znojmo. Samozřejmě je tady i integrovaná doprava IDS JMK a město je tak obsluhováno vlakovou linkou S8 a řadou autobusových linek z Brna

Mikulov počítá s návštěvníky, nejenom během Pálavského vinobraní, a tak v centru i přilehlém okolí naleznete řadu ubytovacích zařízení - od skromnějších až po luxusnější hotely.

Speciality oblasti

Oblast Pálavský vrchů a vlastně celá Jižní Morava je proslavená vínem, proto by kroky návštěvníka Mikulova měly směřovat do vinných sklípků a ochutnat například víno Pálava či jinou zdejší odrůdu. Vzhledem k faktu, že historické jádro je městskou památkovou rezervací, tak tamní procházka potěší nadšence kultury i historie. 

Specialitou a dominantou je na východní straně Mikulova přírodní rezervace Svatý kopeček s poutní kaplí sv. Šebestiána, Božím hrobem a zvonicí. Vede sem známá poutní cesta.