Náklaďáky Caterpillar pomáhají téměř 100 let. Jaká je historie firmy?

Náklaďáky Caterpillar pomáhají téměř 100 let. Jaká je historie firmy?

Nákladní vozy, bagry a těžké stroje se žlutočerným označením značky Caterpillar vídáme na stavbách po celém světě. I přesto že se jim v České republice postavila konkurenční Tatra, ve světě Caterpillar nesnese konkurenci.
 

Značka Caterpillar se během svojí historie stala synonymem spolehlivosti a výkonu. Na jejím začátku přitom stáli dva rozhádaní továrníci

Autor: Michal Cemper

Značka, která změnila planetu

Během první světové války podnikali ve Spojených státech dva konkurenti na poli zemědělských strojů a zařízení pro těžký průmysl. Firmy Benjamina Holta a Daniela Besta si nejednou vjely do vlasů. Ekonomická krize po první světové válce ale oba podnikatele svedla na společnou cestu.
 

V roce 1925 tak spojením firem obou továrníků vznikla značka Caterpillar Tractor Co. a začala se psát kapitola jedné z nejikoničtějších průmyslových automobilek.
 

Společné podnikání znamenalo rozmach v nabídce. Počet strojů Caterpillar se rozšiřoval a během let 1926 až 1929 firma zdvojnásobila zisky a dokonce ztrojnásobila množství prodaných traktorů a bagrů.

Revoluční třicátá léta

Další technologický posun přinesl přelom dvacátých a třicátých let. Model Caterpillar Twenty zaznamenal enormní úspěch mezi zemědělci a dostal značku na světovou špičku ve svém oboru.
 

V roce 1931 proběhla kompletní změna vizuálu. Původní kombinaci šedé a červené barvy vystřídala ikonická kombinace žluté a černé.
 

Ve třicátých letech si firma zapsala dalších úspěch, když zmodernizovala dieselový motor Rudolfa Diesela. Vynález z roku 1897 byl sice efektivní, ale za cenu vysoké spotřeby. Dvojice amerických továrníků motor předělala a přišla s modelem D9900.

Expanze do celého světa

Druhá světová válka zpomalila výrobu. Již v padesátých letech ale společnost přichází s první expanzí do světa. Značka Caterpillar založila sesterskou společnost ve Velké Británii a v roce 1954 expandovala do Brazílie.
 

Během padesátých let minulého století se firma dostala do celého světa a dodnes si zachovává vedoucí pozici na trhu. Značku Caterpillar vnímají řemeslníci z celého světa jako synonymum pokroku, kvality a poctivě odvedené práce.
 

Caterpillar v současnosti vyrábí přes 400 různých stavebních strojů. V jejich nabídce najdeme malé i velké bagry, off-road a on-road trucky i sklápěcí nakladače. Při vývoji nových strojů kladou jejich technologové důraz jak na kvalitu, tak na komfort pro obsluhu nakladače.

Není všechno zlato, co se třpytí

Náklaďáky Caterpillar působí jako spolehlivé vozy, ani jim se ovšem nevyhnuly problémy. V roce 2014 firma zaplatila pokutu 46 milionů dolarů za to, že jeden z převážených motorů způsobil požár na lodi Bender Shipbuilding.
 

O dva roky později řešila firma podobný problém, kdy platila za škody způsobené motory v jejich autobusech.