Nejslavnější filmoví detektivové

Nejslavnější filmoví detektivové

Detektivky vždy patřily mezi oblíbený filmový žánr. Často jsou totiž nejen chytré, ale zároveň také tajemné, což mají diváci rádi. 

Aby však dokázala detektivka člověka dostatečně strhnout, nepotřebuje jen zajímavou zápletku, ale i charismatického protagonistu. 

Do této skupiny se bezpochyby řadí takové ikony, jako jsou Sherlock Holmes, Hercule Poirot či trochu ztřeštěný, nicméně o to více oblíbený inspektor Clouseau.

Sherlock Holmes

Na světě snad není lidská bytost, která by alespoň nezaslechla jméno Sherlock Holmes. Soukromý detektiv, který je typický hlavně pro svou mimořádnou dedukci, díky které zvládne rozluštit jakýkoliv případ, není výmyslem hollywoodských ani jiných scénáristů.

Jedná se o literární postavu, která poprvé spatřila světlo světa v roce 1887 v románu sira Arthura Conana Doyla „Vzpomínky Sherlocka Holmese“.

Ten od té doby napsal celou řadu románů, kde Sherlock společně se svým věrným přítelem doktorem Watsonem přichází na kloub rozličným záhadám a usvědčuje jednoho zločince za druhým.

Dokázal dokonce zvítězit nad démonickým psem z Baskervillu a také porazil svou nemesis, profesora Moriartyho.

Je těžké vyzdvihnout nejlepší filmy a seriály, ve kterých hrál Sherlock Holmes ústřední úlohu. Je jich totiž obrovské množství a jen málokterý z nich je vyloženě špatný.

Současní fanoušci mají hodně rádi hlavně nejnovější iteraci od Guye Ritchieho či seriál stanice BBC Sherlock. Jak poslední dva Ritchieho filmy, tak i slavný seriál pracují s nejznámějším detektivem na světě trochu jinak, ale zároveň v obou případech dobře.

Hercule Poirot

Ani bravurní mysl Hercula Poirota nevznikla vlivem scénáristů, ale v hlavě anglické spisovatelky Agaty Christie. Poprvé se svět s tímto belgickým detektivem mohl seznámit v románu Záhada na kraji propasti, který vyšel v roce 1920. 

Poirot je oblíbený nejen pro své výborné dedukční schopnosti, které nejsou v žádném případě horší než u trochu slavnějšího Sherlocka Holmese, ale také dokáže zaujmout svým specifickým vzhled, přízvukem a v neposlední řadě přehnanou pořádkumilovností.

Zajímavé je, že se většina příběhů s tímto detektivem se odehrává na britských ostrovech, avšak samotný Poirot je Belgičan, i když si ho pořád pletou s Francouzem, což ho samozřejmě příliš netěší.

Přestože Hercule Poirot vyšetřuje vraždy hlavně ve staré dobré Anglii, jeho dva nejznámější dobrodružství se odehrává při cestě po Nilu, respektive ve slavném Orient Expressu.

A nejspíš i právě proto jsou romány Smrt na Nilu a Vražda v Orient Expressu nejčastěji zfilmované případy belgického detektiva.

Jacques Clouseau

Zatímco dva výše zmínění detektivové jsou géniové svého oboru, inspektor Clouseau je spíše pitomec, nebo tak alespoň působí. Ovšem i přesto, či možná právě proto, patří mezi nejoblíbenější filmové detektivy všech dob.

Na rozdíl od výše zmíněných brilantních mozků nemá za sebou inspektor Clouseau žádnou literární předlohu. Jde o postavu vytvořenou pro film Růžový panter a jeho další pokračování.

Hlavní roli si v původních filmech střihl úžasný Peter Sellers, v novějších snímcích pak komisaře ztvárňuje už méně dobrý Steve Martin.

V sérii Růžový panter dokázal Peter Sellers naplno prodat svůj komediální talent, díky čemuž jeho komisaře Clouseau milují miliony lidí po celém světě. 

Štítky

Konkurence je velká

Vybrat jen tři nejslavnější detektivy filmového plátna, potažmo televizní obrazovky, není vůbec jednoduché, jelikož dobrých detektivek jsou kvanta.

Nicméně Sherlock Holmes a Hercule Poirot by do této úzké skupiny rozhodně patřit měli, a to už jen proto, že jsou známí také z románů. Inspektor Clouseau si ovšem své místo na výsluní zaslouží taktéž. Sice neoplývá mimořádnou inteligencí, ale na druhou stranu umí rozesmát široké masy. A i to se počítá.