Nezapomenutelný Hawkeye z M*A*S*H začínal jako dítě v kabaretu

Nezapomenutelný Hawkeye z M*A*S*H začínal jako dítě v kabaretu

Kdo by neznal seriál M*A*S*H o lékařích na frontě korejské války? Kultovnímu seriálu prokázala největší službu jeho hvězda Alan Alda, který ztvárnil roli ikonického Benjamina Franklina Pierce neboli Hawkeyeho. 

Na své herecké cestě ale neměl Alda na růžích ustláno. Jako malé dítě totiž začínal v kabaretu…

Autor: Michal Cemper

Začátky mladého herce

Alan Alda se narodil v roce 1936 do rodiny kabaretního umělce Roberta Aldy a revuální tanečnice Joan Brownové. Oba manželé vystupovali ve stejném kabaretu a tak Alan Alda o svém dětsví mluví jako o „prostředí plném nahých zadků a prs.“

V sedmi letech Aldu postihla mozková obrna. Z ní ho vyléčila experimentální léčba a mladý talent se vrátil mezi svoje vrstevníky. Jak ale říká, lépe mu bylo ve společnosti dospělých herců. 

Po studiích na Forthamově univerzitě a Sorboně si vzal klarinetistku Arlene Weissovou. Novomanželé spolu žili na Manhattanu a Alda se po vzoru jeho otce naplno věnoval herectví.

Z divadla na televizní obrazovky

První roli získal Alda na Broadwayi ve hře To všechno odnes čas. Ačkoliv zde měl jen pár štěků, kritici o něm začali psát jako o vycházející hvězdě. Po prvních rolích se jeho kariéra naplno rozjela a Alda se obrátil směrem k televizi.

Nejslavnější roli mu nabídl producent Gene Reynolds. Alda o roli válečného chirurga původně nejevil zájem a ještě den před natáčením nebyl plně rozhodnutý, zda ji přijme. Nakonec ale podlehl a započal svoji zářnou kariéru.

Mohl by někdo kvůli Frankovi ztlumit tu válku?

První klapka seriálu M*A*S*H padla v roce 1972. První série se ale dočkala vlažného přijetí. Někteří kritici ji dokonce označili jako největší zklamání televizní sezóny.

Tvůrci, mezi něž se během natáčení dostal i Alda, ale svoje snahy nevzdávali. Během vysílání druhé série kritici brali svoje slova zpět a seriál chválili do nebes

Alda se stal motorem seriálu. Fungoval jako režisér, scénárista i herec v hlavní roli a byl to právě on, kdo divákům v roce 1982 oznámil poslední epizodu s názvem Na shledanou, sbohem a amen. 

Není proto žádným překvapením, že poslední tvář na obrazovce byla ta Aldova.

Charismatický herec točí dodnes

Po ukončení natáčení se Alda vrátil do divadla a věnoval se scénáristice a režírování. Mimo to navázal spolupráci s Woody Allenem a zapracoval na změně jeho charakteru z komedianta do představitele vážných rolích.

Alan Alda se ve filmu objevuje i dnes ve svých 86 letech. Naposledy to bylo v rodinném dramatu Manželská historie a podle jeho slov nemá v úmyslu s herectvím přestat.

Štítky

V českém znění…

Čeští diváci znají Hawkeyho s nezapomenutelným projevem Pavla Trávníčka. Ten pod vedením režiséra Petra Svobody namluvil Aldu ve všech dílech.

Spolu také ze seriálu na vlastní triko odstranili jako jediní na světě stopu se smíchem na pozadí.