Plzeň - město lahodného piva a špičkového hokeje

Plzeň - město lahodného piva a špičkového hokeje

Město Plzeň se svými zhruba 170 tisíci obyvateli je největším městem Západočeského kraje a čtvrtým největším městem celé republiky.

Není proto divu, že se toto univerzitní město, o kterém se první zmínky objevují již na konci desátého století, stalo během své existence jedním z nejdůležitějších měst na našem území. To potvrzuje i rok 2015, kdy se Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury.

Turisty je však mnohdy možná poněkud nespravedlivě opomíjena.

Historický vývoj

Za vznik samotné Plzně, jak ji známe dnes, můžeme považovat konec 13. století. Byla založena tehdejším králem Václavem II. pár kilometrů od svého předchůdce Starého Plzence a stalo se tak kvůli zlepšení strategické pozice města.

Plzeň rázem nabyla na významu jako důležitý obchodní uzel mezi českými a tehdejšími germánskými zeměmi.

Svou chvíli slávy si Plzeň později krátce užila, když se za vlády Rudolfa II. na několik měsíců stala hlavním městem Svaté římské říše. V té době se zde ukrýval panovník před morovou hrozbou.

V dnešní době je Plzeň významná zejména díky strojírenskému průmyslu, který představuje především firma Škoda Transportation. Dále je známá díky pivovarnickému průmyslu.

Důležitá místa v Plzni

Prohlídku si zaslouží především historické centrum města obklopené Štruncovými sady s dominantou v podobě Katedrály sv. Bartoloměje stojící na Náměstí Republiky.

Navštívit můžete místní divadla, restaurace a mnoho jiných atrakcí. V centru města se mimo jiné nachází Velká synagoga. Jelikož se jedná o třetí největší synagogu na světě, stojí tuto veřejně přístupnou památku navštívit.

Co vám Plzeň nabídne

Na své si zde přijdou sportovní fanoušci. Plzeň je sportovním městem a především během posledních pár let jsou zdejší fotbalový a hokejový klub jedněmi z nejúspěšnějších týmů v republice.

Pokud se do Plzně vydáte společně se svými ratolestmi, jistě ocení zdejší interaktivní centrum pro celou rodinu Techmania nebo například plzeňskou zoologickou zahradu sousedící s Dinoparkem.

Pro firemní eventy a kongresy se nabízí realizace týmové soutěže s tablety Treasure Hunt. V případě požadavku na realizaci adrenalinovějšího outdoorového programu, je možné akce organizovat v nedaleké lokalitě Hrad Točník.

Jak se do Plzně dostat a kde přespat

Plzeň je vzdálena zhruba 100 kilometrů od hlavního města Prahy. Odtud je velice rychlé silniční spojení dálnici D5. Velmi pohodlná je i cesta ze sousedního Německa, kdy pojedete převážnou část cesty také po rychlostních silnicích a dálnicích.

Směrem na jih od Plzně však již dálnice nevedou. Jezdí zde stále po komunikacích první třídy. Město Plzeň je také jednoduše dostupné vlakem. Pokud někdo vyrazí na výlet s cílem prozkoumat zdejší pivovary, vřele doporučujeme využít právě cestu veřejnou dopravou.

V Plzni se lze ubytovat již za pár korun. Najdete se zde spousty hotelů, penzionů a dnes oblíbený airbnb. Pokud však budete chtít bydlet v centru, počítejte s tím, že si připlatíte.

Speciality oblasti

Jak již bylo zmíněno, Plzeň je sídlem a domovem pivovarů Plzeňského Prazdroje a pivovaru Gambrinus. Prvnímu z této dvojice vděčíme za vznik piva plzeňského typu, který je známý napříč celým světem.

Určitě tedy stojí za to, navštívit oba pivovary, užít si prohlídku a tu samozřejmě spojit s ochutnávkou jejich zlatavého moku.