Poker: Hazard s vysokou matematikou

Poker: Hazard s vysokou matematikou

Ani odborníci se do dnes nedokáží shodnout na faktu, kdy tato karetní hra vznikla. To ale nemění nic na faktu, že je poker velmi oblíbenou hrou ve světě. A to nejen tzv. face to face, neboli tváří v tvář, ale i online na počítačích a mobilních zařízeních. Existuje celá řada nejrůznějších variant pokeru. Tou nejhranější je v dnešních dnech Texas Hold´em No Limit.

Historie pokeru

Jak již bylo napsáno výše, nikdo přesně neví, v jaké době poker vlastně vznikl. Jeho počátky mohou sahat až do roku 900, kdy staří Číňané hrávali jemu podobnou hru. Jiní zase pokládají za předchůdce pokeru hru As Nas, která se hrála v 17. století v Persii. Moderní poker, jak ho dnes známe, se však začal rodit až o dvě století později v Americe. První písemná zmínka o této hře pochází z roku 1829 v knize Strasti a slasti hazardu od J. Cowella. Poker je zde popisován jako hra čtyř hráčů s balíčkem dvaceti karet. S 52 kartami se začíná hrát až od poloviny 19. století. Ve dvacátých letech minulého století se pak objevuje dneska nejrozšířenější varianta zvaná Texas Hold´em.

Jak se poker hraje

Pravidla se samozřejmě liší pro každou variantu této karetní hry. Představme si například nejhranější Texas Hold´em. Pro začátek hry musí být vylosován takzvaný dealer (rozdávající). Každou další hru se tato funkce posouvá vždy o jednoho hráče ve směru hodinových ručiček. V této variaci dostává hráč do rukou pouze dvě karty. Další pět společných se pak po jedné vykládá na stůl.

Hra začíná povinnými sázkami ještě před samotným rozdáním karet. Jde o malý a velký blind, tj. o sázky na slepo. Po těchto sázkách jsou hráčům rozdány karty a ostatní mají možnost vsázet. Mohou buďto pouze dorovnat výši blindu, navýšit sázku anebo karty položit a ukončit tak svou hru. Po tomto kole sázek vykládá dealer na stůl první tři společné karty a probíhá druhé vsázení podle stejných pravidel jako kolo předchozí. Není tu ale žádná povinná sázka. Hráči mohou zůstat bez vsazení, pokud nikdo před nimi nevsázel. Poté je na stůl vyložena karta čtvrtá, probíhá další kolo sázek a na stůl přichází karta pátá. Probíhá poslední kolo sázek, poté hráči ukazují své karty. Vlastník nejsilnější kombinace získává všechny vložené žetony. Hra však může skočit již v průběhu, pokud nějaký z hráčů přiměje svými sázkami položit karty všech dalších hráčů.

Výherní kombinace

Výherních kombinací je několik a vítězství se odvíjí od toho, kdo má v rukou nejsilnější z nich. Hráči však mohou blafovat a vsázet i v případě, že nedrží v rukou vůbec nic.

  • Royal flush – nejvyšší výherní kombinace v pokeru. Jedná se o postupku obsahující 10, J, Q, K, A, přičemž jsou všechny karty v jedné barvě.

  • Straight flush – postupka v barvě. Jde o pět po sobě jdoucích karet ve stejné barvě.

  • Four of a kind – čtveřice karet se stejnou hodnotou.

  • Full house – jedná se o trojici (three of a kind) a dvojici (pair) dohromady.

  • Flush – pět karet ve stejné barvě jakékoliv hodnoty, nemusí jít přímo za sebou.

  • Straight – jedná se o postupku, kdy má každá karta jinou barvu.

  • Three of a kind – tři karty se stejnou hodnotou.

  • Two pair – dva páry karet se stejnou hodnotou.

  • One pair – jeden pár karet se stejnou hodnotou.

  • High cart – pokud se stane, že nikdo z hráčů nemá žádnou z těchto kombinací, vyhrává hráč s nejvyšší kartou v ruce.

Poker v proměnách let

Tato karetní hra se vyvíjí již několik staletí. Její nejoblíbenější varianta Texas Hold´em vznikla ve dvacátých letech minulého století. Poker se hraje s 52 kartami ve 4 různých barvách. Hráč drží ve své ruce pouze 2 karty a na stůl se vykládá 5 společných. Sází se a vyhrává hráč s nejsilnější výherní kombinací. Pokud byste si chtěli poker vyzkoušet, ale do kasina se neodvažuje, zahrajte si ho během firemního večírku v mafiánském stylu!