Rázovitý kraj Ostravska je kolébkou mnoha významných osobností

Rázovitý kraj Ostravska je kolébkou mnoha významných osobností

V 50. letech na Ostravsku padal černý sníh. Ostrava je známá pro svou těžbu uhlí, které zde bylo objeveno už v roce 1763. Stejně jako to zpívá Jaromír Nohavica, tak i mnoho pamětníků dnes potvrdí, že Ostravsko a okolí byl rázovitý kraj.

Ostraváka snadno poznáte. Mluví se tu po našymu a s krátkým zobákem, jak tomu sami říkají. Je však také kolébkou mnoha významných osobností, do kterých byste to ani neřekli.

Divadelní a filmový herec Vlastimil Brodský

Během studii se živil jako taneční instruktor v kavárnách a barech. Později se začal věnovat herectví. Za svůj život se účastnil natáčení v cca 150 filmech. Jeho netradiční vizáž mu už ve 30. letech zajistila ve filmech různé role starců. Ty nejznámější filmy, ve kterých účinkoval, jsou: Kam čert nemůže, Světáci, Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto nebo Skřivánci na niti. Získal Zlatou nymfu na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu a obdržel v Českého lva za rok 2001. Děti ho znají z pohádky O makové panence a motýlu Emanuelovi, kterou vypráví. Jeho rodný dům stál na náměstí v Ostravě – Hrušově.

Zpěvák a skladatel Jarek Nohavica

Ladovská zima se éterem šířila jako lavina po celém Česku. Jaromír Nohavica napsal svou první píseň v osmi letech. Vyzkoušel si i hereckou roli ve filmu Petra Zelenky Rok ďábla. Je držitelem několika ocenění a Akademií populární hudby byl zařazen při vyhlašování výsledků ceny Anděl 2003 do Síně slávy a nominován ve dvou dalších kategoriích. Překládá také opery. Na svém účtu má Mozartovy opery, operu Cosi fan tutte a operu Don Giovanni. V Ostravě – Vítkovicích najdete jeho vlastní klub pod názvem Heligonka.

Tenista Ivan Lendl

Bývalý světový hráč číslo 1, který v 80. a 90. letech stál na špičce světového žebříčku. Ivana Lendla v knize Moderní Encyklopedie Tenisu zahrnul Bud Collins do seznamu 21 největších tenisových hráčů v období od roku 1946 do roku 1992. V roce 1986 emigroval do USA. Americkým občanem se stal o šest let později. Vyhrál 8 grandslamových titulů ve dvouhře z celkových 19 grandslamových finále. V roce 1983 se stal 1. hráčem světového žebříčku ATP. Na prvním místě světového žebříčku strávil celkem rekordních 270 týdnů. Pokořil tehdy Jimma Connorse.

Střelec Martin Tenk

Za svou střeleckou kariéru získal nespočet medailí. Dvě z nich jsou rovnou z olympijských her. Střelbě se věnuje od svých 14 let. Se svou malorážkou začínal na střelnici v Ostravě – Hulvákách s trenérem Vítem. Martin Tenk se stal v roce 2003 nejlepším střelcem světa. Vyhrál tehdy tři závody Světového poháru – ve Fort Benningu, v Záhřebu a v Changwonu.

Ostravští rodáci dobyli svět

Mezi Ostravské rodáky se řadí desítky známých osobností z různých oborů činností. Vydat se po stopách těchto lidí můžete s naším programem Treasure Hunt. Ostravu ve světě zviditelnili krom výše zmiňovaných i Věra Chytilová, operní pěvec Beno Blachut, spisovatel Zdeněk Jirotka, skladatel Ilja Hurník, architekt Felix Neumann nebo plastický chirurg Bohdan Pomahač.