Vídeň - město valčíků a vánočních trhů

Vídeň - město valčíků a vánočních trhů

Již od roku 2001 se může město Vídeň pyšnit faktem, že její historické centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Hlavní město Rakouska, s celkovým počtem přesahujícím 1,8 milionů obyvatel, je jednou z nejnavštěvovanější metropolí světa. V roce 2016 se na celosvětovém žebříčku návštěvnosti umístila na 18. příčce. Již osmým rokem také dominuje na první pozici v seznamu nejlepších měst podle kvality života.

Jak se psala historie

Vídeň je nejen centrem moderního turismu, ale i dlouhé a bohaté historie. První zmínky osídlení tohoto území lze dohledat už v období 2000 let před n. l. Hlavním městem tehdejších Rakous se stalo již roku 1155. Její podoba evropské metropole se pak začala utvářet s nástupem Marie Terezie na trůn v první polovině 18. století. Podoba Vídně, jakou známe dnes, se utvářela od druhé poloviny 19. století, kdy došlo k rozsáhlému rozvoji a přestavbě velké části města.

Historické a přírodní památky v okolí

Vídeň nabízí nespočet historický památek v samotném centru i okolí. K nejkrásnějším patří zajisté císařský palác Schönbrunn se svými rozsáhlými zahradami, který je taktéž od roku 1996 zapsaný na seznamu UNESCO. Nepřehlédnutelným symbolem města je gotická katedrála Stephansdom se svou 137 metrů vysokou věží, které se přezdívá Štěpánek. Jen o pár minut chůze dále se nachází hradní komplex Hofburg. Tato stavba slouží již po staletí jako sídlo rakouského panovníka. V současné době tady trvale přebývá rakouský prezident.

Co Vídeň nabízí

Ať už jste milovníkem klasické hudby, divadla nebo muzeí, nebudete ve Vídni strádat. V tomto městě tvořili velikáni, jako byl Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert či Gustav Mahler. Není tak divu, že se tady nachází jeden z nejlepších symfonických orchestrů na světě - Vídeňská filharmonie. Nechybí tu ani operní scéna sídlící v centru města. Milovníci zábavy a adrenalinu pak mohou najít zalíbení v nejstarším parku s atrakcemi v Pratru. V zámeckých zahradách Schönbrunn se nachází nejstarší ZOO na světě, která láká návštěvníky především na pandí a sloní mláďata. Firemní týmy si zase mohou užít atraktivní teambuilding s tablety Treasure Hunt Vídeň.

Jak se tam dostat

Přestože od nás nevede do Rakouska žádná rychlostní silnice, lze se do Vídně dostat poměrně pohodlně přes hraniční přechody Nová Bystřice, Halámky nebo Mikulov. Za hranicemi se již snadno napojíte na dálnici. Pokud se chcete vyhnout nesnázím s parkování v centru města nebo dáváte přednost veřejné dopravě, je Praha, Brno i České Budějovice propojena s Vídní pravidelnými vlakovými spoji. V období vánočních trhů jsou pak dostupné i autobusové spoje.

Speciality oblasti

Vídeň je oblíbenou destinací převážně v zimních měsících, kdy jsou zde od poloviny listopadu až do Vánoc pořádané tradiční adventní trhy. Z osvíceného historického centra čiší vánoční atmosféra, kterou umocňuje vůně horkého punče a cukroví. Trhy nabízí více jak 150 stánků s tradičními pokrmy, ručně vyráběnými dekoracemi, sladkostmi a dárky.