Vzlétnutí do nebes

Vzlétnutí do nebes

Znáte příběh o Daidalovi, syna umělce Eupalama a otce bájného Íkara? Podle řecké mytologie se jednalo o největšího stavitele, vynálezce, ale i malíře. Za vrub mu bývá přičítána stavba tajemného labyrintu na Krétě. Protože věděl, co za stvůru labyrint ukrývá, snažil se ho král Mínós udržet na Krétě. To se ale Daisalovi nelíbilo.

Neváhal proto sestrojit dva páry křídel pro sebe a syna Íkara. Po několik nocí a dní pracně slepoval ptačí pírka k sobě za pomoci vosku. Křídla sice fungovala, ale poslušnost syna už tolik ne. Let se mu zalíbil a zamířil si to blíže ke slunci. To přirozeně svým žárem roztavilo vosk a Daidalos už nemohl smrtelnému neštěstí zabránit. Stále je však považován za prvního bájného člověka, který vzlétl do vzduchu.

Lidská touha po létání

Už od nepaměti, kdy začal člověk pozorovat dění v přírodě kolem sebe, zatoužil napodobovat různé živočišné druhy. Plavat i běhat dokážeme, co nám ale uniká, je létání. Touha vzlétnout k oblakům se podle dochovaných písemných pramenů objevila pravděpodobně poprvé ve starověké Mezopotámii.

Z první poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem pochází další z legend o “muži ve vzduchu”. Epos o králi Etanovi vypráví příběh krále, který zachrání orla. Ten ho pak za odměnu vynese do nebes, aby tady mohl král Etan hledat léčivou bylinu.

Ovšem Mezopotámie ani Řecko nejsou jediné země, kde se v dávných dobách lidé zajímali o létání. Pokusy s “draky” se prováděly například v Číně. Ale my se přeneseme o několik tisíc let do budoucnosti. Konkrétně do období v rozmezí 1452 až 1519.

Duchovní otec letectva

V této době žil a pracoval proslulý Leonardo da Vinci. Tohoto italského představitele renesanční malby neproslavil jen světově známý obraz Mony Lisy a film Šifra mistra Leonarda na motivu knihy Dana Browna. Vždyť Leonardo byl všestranným umělcem a vynálezcem.

Pravděpodobně na základě jeho více než 150 kreseb létajících zařízení (i vzdušných šroubů a padáků) je považován za duchovního otce letectva. Teprve na konci života došel k názoru, že pouhá lidská síla nestačí ke vzlétnutí. Před smrtí tak začal pracovat na návrhu nepohyblivého křídla. Bohužel žádný ze svých návrhů a plánů nikdy nevyzkoušel.

V dnešní době už známe víc než jen horkovzdušné bazény. Létání letadlem se stalo běžnou záležitostí, pokud se potřebujeme dostat rychle z bodu A do bodu B. Stavíme raketoplány a přemýšlíme, jak bychom se dokázali dostat na Mars a zase zpátky během jednoho lidského života.

Na létání mezi planetami naší soustavy či do jiných galaxií si asi ještě nějakou dobu počkáme, ale pocity Daidala můžete zažít se svými kolegy třeba hned. Dáte přednost kitingu nebo raději tandemový seskok s padákem?

Štítky

Od voskových křídel k raketoplánům

Na počátku každého přání jsou příběhy, například u létání to byl ten o Daidalovi a jeho synovi. Pak se objevil létající orel s králem Etanem. Ve středověku se malíř a vynálezce Leonardo da Vinci mořil s návrhy nepohyblivého křídla. V dnešní době letadlo považujeme za běžný dopravní prostředek. Ovšem vy můžete mít nevšední zážitek na leteckém teambuildingu.