Záhada jménem Bermudský trojúhelník

Záhada jménem Bermudský trojúhelník

Na světě existuje mnoho tajuplných míst, nicméně žádné z nich se nemůže svým věhlasem rovnat Bermudskému trojúhelníku. Jedná se o oblast nacházející se zhruba mezi Bermudami, Portorikem a Miami. 

O tuto lokalitu je enormní zájem hlavně kvůli záhadným zmizením obrovského množství lodí a letadel. Není proto divu, že existuje celá řada teorií, které mají ambice toto mystérium rozluštit.

Některé mají vědecké základy, jiné jsou z říše fantazie.

Atlantida, mimozemšťani a další šílenosti

Každé místo s puncem tajemna láká obrovské množství fantastů. Bermudský trojúhelník není žádnou výjimkou. 

Milovníci záhad již dokázali vyprodukovat skutečně obrovské množství teorií, jež by měly vést k osvětlení všech podivností týkajících se Bermudského trojúhelníku. Většina z nich je skutečně z říše fantazie.

Velmi populární je kupříkladu teorie o ztracené Atlantidě. Tento bájný kontinent má údajně vyzařovat antigravitační pole, které dokáže rozhodit navigační systémy lodí a letadel natolik, že dojde k jejich potopení, respektive zřícení.

Mnoho tezí pracuje i s možností časových smyček. Podle nich ztracené lodě a letadla stále plují a létají, ovšem v jiné době. 

Chybět samozřejmě nemohou ani teorie o mimozemšťanech. Dle nich mají návštěvníci z jiných planet v Bermudském trojúhelníku své základny.

Jakmile jsou aktivity mimozemšťanů náhodně zachyceny proplouvající lodí či prolétávajícím letadlem, jsou tito nešťastníci okamžitě eliminováni.

Vědecké teorie

Bermudský trojúhelník samozřejmě nedává spát ani mnoha regulérním vědcům. Ti proto také přišli s celou řadou teorií. 

1.    Silné bouřky a velké vlny

V oblasti Bermudského trojúhelníku existují příhodné podmínky pro vznik silných bouří. Ty se vytváří převážně v severní a jižní části trojúhelníku. 

Bouře samy o sobě mohou být příčinou celé řady tragédií na moři i ve vzduchu. Také však mají velký podíl na tvorbě skutečně masivních mořských vln, kterým žádná loď nedokáže odolat.

2.    Problémy s kompasem

V Bermudském trojúhelníku nefunguje kompas. Vlivem specifické magnetické anomálie totiž neukazuje směrem k magnetickému pólu, ale na sever. Toto mohlo zmást nejednoho kapitána lodi či pilota letadla.

3.    Vodní víření

V Bermudském trojúhelníku se běžně vytvářejí vodní víry. Ty ovlivňují nejen vodní hladinu, ale mohou působit i ve vzduchu.

Proto i víry patří mezi možné příčiny, jež mohou stát za celou řadu zmizení v oblasti Bermudského trojúhelníku.

Je to vůbec záhada?

Stále více sílí hlasy, že záhada Bermudského trojúhelníku je jen velká mediální bublina. Množství zmizení je v této oblasti sice vyšší než jinde, na druhou stranu je zde i mnohem hustší provoz. 

Ne každý se však s tímto tvrzením dokáže spokojit, třeba i proto, že by to znamenalo další vyřešenou záhadu. A svět bez tajemných sil je pro mnoho lidí nudný.