Aston Martin – příběh značky Jamese Bonda

Aston Martin – příběh značky Jamese Bonda

Britské vozy s křídly ve znaku si spojujeme s luxusem a rychlostí. Dlouhá historie automobilky Aston Martin vypovídá o kvalitě a lákavém designu od těch nejlepších návrhářů. Není divu, že za volant britských vozů usedl i nejznámější agent Jejího veličenstva – James Bond.
 

Aston Martin ale nemá na růžích ustláno. Značku od založení provází nedostatek financí a její budoucnost je nejistá dodnes.

Autor: Michal Cemper

Dobří konstruktéři, špatní obchodníci

Za vznikem Astona stojí dvojice britských nadšenců a podnikatelů Robert Bamford a Lionel Martin, kteří v roce 1913 zakládají firmu Bamford & Martin. Zaměřují se na zlepšování cizích vozů a výrobu dílů.
 

První vlastní vůz vyjíždí z garáže v roce 1914 u příležitosti závodů do vrchu Aston Hill. A jelikož za volantem nesedí nikdo jiný než návrhář Lionel Martin, o název bylo postaráno.
 

Během první světové války oba zakladatelé rukují do armády. Po konfliktu se ale k řemeslu vrací. Naplno se však projevuje jejich obchodnická neobratnost. Ve 20. letech firma zkrachovala a přebral ji nový majitel.
 

Pod novým vedením mění firma směr a vrací se k výrobě náhradních dílů. Během druhé světové války kompletně zastavili sériovou výrobu a Aston dodával součástky do britských letadel.

Nástup nejslavnější řady

Poválečné změny přináší novoty i do kanceláří Astonu. Firma znovu mění majitele a do vedení se dostává Daniel Brown. Pod jeho vedením vzniká slavná řada Aston Martin DB – modelové označení nese iniciály nového vlastníka.
 

Nejslavnější z řady Aston Martin DB4 z linky vyjel poprvé v roce 1958. Tím se nastartovala nová etapa a modelová řada DB vytvořila páteř výroby. V té době získaly vozy automobilky typický astonovský vzhled, který jim dali designéři z italské karosárny Zagato.
 

I přes zdánlivé úspěchy ale přetrvávají finanční problémy automobilky. Nízká poptávka po luxusních vozech zapříčinila v druhé polovině minulého století několik krachů. V roce 1991 koupil firmu Ford a světlo světa spatřil legendární model DB7.

Aston 007

Aston Martin je neochvějně spojen s britským agentem MI6 Jamesem Bondem. Na stříbrném plátně se značka objevila poprvé v roce 1964 s modelem DB5. Sportovní vůz tehdy řídil Sean Connery a ve výbavě nechyběl vystřelovací hák a palné zbraně.
 

Naposledy se Aston Martin objevil v roce 2021. Návrat zažil historický sporťák DB5 s Danielem Craigem za volantem. Ve filmu Není čas zemřít ale diváci viděli i moderní DBS, V8 Saloon a zatím neoznámený koncept Aston Martin Vallhala.

Vstup do závodů Formule 1

V roce 2021 zažil Aston Martin ještě jeden comeback. Pod vedením kanadského miliardáře Lawrence Strolla získala značka druhou šanci v závodech monopostů Formule 1. Zde nahradila tým Racing Point a za volant formule se posadili čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel spolu se Strollovým synem Lancem.