Biatlon versus malorážka: Není střelba jako střelba

Biatlon versus malorážka: Není střelba jako střelba

Co mají společného Gabriela Koukalová (rozená Soukalová) a Kateřina Emmons (rozená Kůrková)? Kromě toho, že jsou to obě známé a pěkné ženy, mají za sebou celou řadu světových sportovních úspěchů. Co však obě ženy dále spojuje, je střelba. Ovšem není střelba jako střelba. Zatímco Katka je bývalá sportovní střelkyně ze vzduchovky a malorážky, Gabča běhá biatlon, kde se střílí pouze z malorážní pušky.

Biatlon není pouze zimní sport

Zejména v posledních letech se dostává biatlon na výsluní českých obrazovek. Nemalou měrou se na tom podílí úspěchy české skupiny pod trenérem Ondřejem Rybářem. Vždyť jen Gábina je dvojnásobnou stříbrnou medailistkou ze Zimních olympijských her 2014, mistryní světa ve sprintu, stříbrná z vytrvalostního závodu a bronzová ve stíhacím závodu z Hochfilzenu 2017.

To jsme nezmínili její úspěchy ve Světovém poháru a vůbec nemluvíme o úspěších zbytku české biatlonové skupiny, například Ondrovi Moravcovi, Michalu Šlesingerovi nebo Pavle Vítečkové. Díky těmto úspěchům se Češi drží na předních příčkách světového biatlonového žebříčku. Jsou hned za Francouzi, Němci a Nory. Fanoušci tohoto sportu jistě znají Nora Oleho Einara Bjørndalena či Francouze Martina Fourcada.

Výše vyjmenované úspěchy jsou ze zimních soutěží biatlonu, sportu, kde se kombinuj běh na lyžích se střelbou z malorážky (ve stoje, v leže, nebo kombinovaně). Ovšem existuje i letní verze tohoto sportu. Běh na lyžích je tady nahrazen klasickým během nebo jízdou na kolečkových lyžích.

Ale tím “biatlonové soutěže” ještě nekončí. Slyšeli jste o tzv. skiarcu? Jedná se o lukostřelecký biatlon, kde jak název napovídá, je střelba z malorážky nahrazena střelbou z luku na terč.

Matoucí jméno Kůrka

Biatlonisté před střelbou musí naběhat určitý počet kilometrů. To Katka nemusela. Jejím úkolem je disciplinovanost a přesná koncentrace při střelbě. O tom, že s chladnou hlavou umí přesně mířit, dokázala Katka hned několikrát. Je trojnásobnou olympijskou medailistkou. Vedle toho také mistryní světa a Evropy. Svou kariéru ukončila v roce 2015, kdy se rozhodla plně věnovat její rozrůstající se rodině. S americkým střelcem Matthewem Emmonsem má hned tři děti. Poslední Emma se narodila právě v roce 2015.

Dívčí jméno Katky je Kůrková. Svůj talent pravděpodobně podělila po svém otci Petrovi Kůrkovi, který je několikanásobným mistrem světa ve střelbě z malorážky. Ovšem Petr Kůrka není jediný nositel tohoto příjmení, kdo se pohyboval ve sportovní střelbě. Jan Kůrka je zlatý medailista ve střelbě z malorážky z OH v Mexiku 1968. Ovšem s Honzou není Katka v žádném příbuzenském vztahu.

Praky, luky nebo airsoftové zbraně?

Každý nemůže být sportovním střelcem ani nemá ambice se stát vojákem z povolání. Přesto mezi laickou veřejností se objevuje stále větším zájem o střelbu. Parta kamarádů chodících na laser game, paintball nebo airsoftovou střelbou není dnes ničím neobvyklým. Ale vyzkoušet jde i další zbraně, například střelbu z praků, lukostřelbu nebo nějakou historickou palnou zbraň. Co si vyzkoušet na vlastní kůži firemní teambuilding plný zbraní?!

Štítky

Od praku po automaty

Když naši předci slezli ze stromů, využívali maximálně praky. Později si zhotovili luky a další bodné zbraně. Trvalo staletí než se objevil střelný prach. Dneska střelba z pušek neslouží pouze k zahnání nepřítele a ubránění vlasti, ale rovněž pro odreagování a zábavu. Nemusíte být zrovna sportovní střelci, biatlonisté, abyste si mohli střelbu vyzkoušet. Teambuilding plný dávných i současných zbraní pobaví nejednoho vašeho kolegu.