Colours of Ostrava – celosvětový fenomén

Colours of Ostrava – celosvětový fenomén

Píše se rok 2002 a v Ostravě vzniká multižánrový festival hudby, který se za pár let stane celosvětovým pojmem. Jeho útočištěm se pro první rok stává Stodolní ulice, areál Černé louky a klub Boomerang, kde návštěvníci mohou vidět 50 kapel na 6 scénách. O tři roky později se chlubí dvanáctitisícovou návštěvností a postupně se přesouvá na Slezskoostravský hrad a další místa Ostravy.

Do Ostravy loni přijelo přes 80 zahraničních a 52 domácích kapel a hudebníků, kteří nabídli hudební zážitky z mnoha žánrů - od elektroniky přes world music, rock, pop či jazz až po flamenco. V letošním roce půjde už o šestnáctý ročník. Data o návštěvnosti z loňského ročníků nejsou známá, ale hovoří se o 45000 návštevnících, což je maximum pro areál Dolních Vítkovic.

Bez Zlaty Holušové by nebylo Colours of Ostrava

Avšak pro Zlatu Holušovou, zakladatelku, hlavní dramaturgyni a ředitelku festivalu, počet návštěvníků není prioritní. Nepovažuje tento údaj za hlavní měřítko úspěchu. Největší smysl vidí v propojování hudby a myšlenek, ve vytváření křižovatky pro chytré a tvořivé lidi z celého světa. Tj. nejenom pro účinkující, ale i pro samotné publikum.

Ve své hlavě má mnoho nápadů a tipů pro zpestření a inovaci festivalu, které se nebojí spolu se svým týmem realizovat. Každý rok se díky jejím nápadům a úsilí mnoha lidí stává festival nevšedním. Své vize a plány Zlata Holušová převádí do reality a návštěvníci se tak mohou těšit vždy na něco nového.

Desítky scén a stovky programových bodů

Během 14 ročníků vystoupilo na Colours of Ostrava přes 1000 interpretů z více než 100 zemí světa. Každým rokem přibývá množství programových žánrů, ale také scén - jak otevřených, tak krytých. Před dvěma lety si mohli návštěvníci vybírat z 350 programových bodů na 21 scénách.

Festival v ulicích

Jako doprovodný program Colours of Ostrava se poprvé konal v roce 2011 v centru města a v okolí Slezskoostravského hradu. Patří mezi největší letní akce v Ostravě. Dva dny nabízí koncerty skvělých českých i zahraničních interpretů, desítky jamujících muzikantů v ulicích, pouliční divadla, bubeníky, workshopy, soutěže, hry či sportovní aktivity.

Czech Music Crossroads

Před festivalem Colours of Ostrava v areálu ostravských Dolních Vítkovic proběhl poprvé v loňském roce čtvrtý ročník mezinárodního showcasového festivalu Czech Music Crossroads.
Od roku 2016 se koná souběžně s festivalem mezinárodní diskusní fórum Meltingpot. Na toto fórům se sjíždějí osobnosti z různých odvětví. Ostravu tak navštívili například Ben Aaronovitch, autor série městských fantasy z Londýna, Sugata Mitra, indický informatik, nebo Ben C., válečný zpravodaj New York Times a držitel Pulitzerovy ceny

Za hudbou i namáháním mozku do Ostravy

Colours od Ostrava je čtyřdenní multižánrový festival, který nabízí rozmanité hudební žánry a mnoho doprovodných programů. K vidění je přes 350 programových bodů na 21 scénách. Spojuje lidi z celého světa a všech věkových kategorií. Propojte i vy své myšlení s hudbou. Absolvujte s kolegy vědomostní show Brain party v Ostravě a po jejím skončení navštivte třeba i tento festival.