Hrad Svojanov - temná minulost

Hrad Svojanov - temná minulost

Žádný hrad nemá tak temnou minulost jako Svojanov. Byl místem mučení, vražd i zazdívání. Nejčastěji padaly za oběti ženy. Asi nejtragičtější události jsou spojené se jménem Kateřina. Její duše se zjevuje na hradě i v jeho okolí. Potvrzují to nejen hosté, kteří tady přespávají, ale i personál stejně jako různí lovci duchů a záhad.

Jedná se o jeden z nejstarších hradů u nás. Postavit ho nechal roku 1265 Přemysl Otakar II., král železný a zlatý. Je to jediný hrad v České republice, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Stojí v údolí řeky Křetínky na pomezí Moravy a Čech. Z hradu je to cca 16 km do Poličky a 18 km do Svitav. Řeka pod hradem je známým nalezištěm českého granátu.

Legenda vypraví…

V době třicetileté války padl majitel hradu Bohuslav Záruba z Hustířan. Jeho ovdovělá žena Kateřina si vzala za muže jeho bratra Karla Zárubu. Po čase počali potomka. Karel si však našel ženu z vyšších vrstev. Nebohou Kateřinu zavřel do nejhlubšího sklepení na hradě a nikoho k ní nechtěl pustit. Pláč a nářek Kateřiny Karla neobměkčil. Po čase Karel sešel dolů do sklepení, kde svou ženu našel mrtvou. Měla rozcuchané vlasy a zděšený výraz. Pohled její tváře byl tak děsivý, že pán hradu zbaběle prchl. Mrtvou Kateřinu pak nechal zazdít s tím, že na její tvář časem zapomene.

Ale stal se pravý opak. Žena ho strašila ve snech a její přízrak se mu zjevoval každou noc. Karel to neunesl. Propadl šílenství a umřel. Podle legendy se Kateřina objevuje na vnitřním nádvoří hradu, kde je možné vidět tajemnou bílou postavu.

Pro Kateřiny je hrad prokletý

Také další ženy na hradě Svojanov zemřely za krutých okolností. Byla jí například manželka dalšího majitele hradu Kateřina z Lichtenburka. Zamilovala se do hradního kováře. Jednoho dne byli přistiženi v lese. Pomsta hradního pána byla krutá. Kováři usekli obě ruce, a poté ho oběsili. Kateřinu zaživa zazdili do zdí hradu. Její kostru objevili roku 1805, když proráželi novou romantickou bránu.

Další tragédie se odehrála roku 1801. Poslední obětí se stala při přestavbě hradu malá dcera nových majitelů, na kterou spadlo lešení. Z posledních sil se malá holčička Kateřina dostala do další místnosti, kde na stěně zanechala otisky svých krvavých dlaní. Toto místo dneska zakrývá mohutná skříň. Citliví lidé, kteří na hrad přicházejí, hovoří o úzkosti, kterou pociťují. Některým z nich se duše žen zjevují jako mlhavé přízraky.

Cyklistům okolí zaslíbené

Množství cyklostezek v okolí přímo vybízí, abyste hrad Svojanov navštívili na kole. A nejen ten. V okolí jsou krásné historické památky, stejně jako muzea, ale hlavně krásná příroda. Odkud a kam se vydat?

  • Z Poličky přes Stašov, Rohoznou až na hrad Svojanov. Dále do Svojanova, Bystré, Nedvězí až do obce Jelínek.
  • Trasa z Kadova vás dovede přes obce Sněžná, Jimramov, Ubušín, Bystré až do Svojanova.
  • Z Karasína se do Svojanova dostanete přes obce Dalečín, Sulkovec, Bystré, Hartmanice, Svojanov, Starý Svojanov, Vír, Hrdá Ves až do Karasína.
  • Na hrad na kole dojedete i z Radiměře přes obec Rohozná. Tato trasa vede po silnicích II. a III. třídy.