Indiana Jones je jen jeden aneb znáte jeho napodobeniny?

Indiana Jones je jen jeden aneb znáte jeho napodobeniny?

Je archeologem, synem skautského profesora, nosí lovecký klobouk a bič, před studijními povinnostmi utekl z domova a má přehnaný strach z hadů. Řeč je o fiktivní postavě tetralogie, kterou společně stvořili George Lucas se Stevenem Spielbergem.

Společně s filmovým Jonesem “Harissonem Fordem” diváci dobývají ztracenou archu, vyrážejí na křížovou výpravu, hledají Chrám zkázy a navštíví Království křišťálových lebek. Na úspěšné celovečerní snímky vzápětí navázaly seriálové adaptace s různými herci v hlavní roli Jonese, ale ten pravý Indiana Jones je jen jeden.

Proč jen jeden pravý Indiana Jones?

Protože když něco má úspěch, začnou vznikat napodobeniny. Ale často jde pouze o laciné náhražky. Stejně tak tomu bylo i s tetralogií Indiana Jonese. Víte, kdo všechno se snažil napodobit dílo Lucase a Spielberega?

Flynn Carsen

Filmy o Flynnu Carsenovi jsou jen tři, ale i tak lze vidět řadu podobností s Jonesem. Hlavní hrdina je knihovník, kterému “překvapivě” do života vkročí dobrodružství. To ho postupně zavádí na nebezpečná místa, donutí bojovat proti Hadímu bratrstvu a přinutí najít Kopí osudu. Podobnost akčních scén podbarvuje navíc doprovod hlavního hrdiny ženskou postavou. V druhém díle (Návrat do dolů krále Šalamouna) Flynnovi pomáhá půvabná doktorka Emily. Nepřipomíná vám to něco? Například krásnou zpěvačku William Scottovou z Chrámu zkázy?

Fanoušci filmu ale přiznávají, že “vykrádačka Flynn Carsen” patří k těm zdařilejším napodobeninám Jonese, a to díky Flynnově nadhledu nad věc. Flynnovi tvůrci nepřiznávají, že by postava žila ve světě Indiana Jonese, ale hrdina se jednoznačně chová tak, jakoby znal své limity a chtěl jen přežít a u toho se co nejméně ztrapnit. Toto pravděpodobně vyznívá divákům uvěřitelně, a proto měl snímek úspěch.

Allan Quatermain

Slavnými archeology, kteří se ničeho nezaleknou, se to ve světové kinematografii jen hemží. Dalším z mnoha je například Quatermain z filmu Allan Quatermain a Ztracené město Zlata z režie Garyho Nelsona. Archeolog Allan se vydává do džungle, aby zde našel bratra, který se vydal hledat “Bílý kmen” do Afriky. Opět tu narážíme na krásnou ženu (herečka Sharon Stone), která doprovází hlavního hrdinu.

Ačkoliv děj je nabitý akčnostmi, diváci mu na ČSFD přiřkli hodnocení pouze 43 %. Údajně se dějovou linkou ani triky nemohl rovnat Indiana Jonesovi, a to ani přes hvězdné obsazení (Richard Chamberlain, Sharon Stone, James Earl Jones). Závěrečná scéna je zbytečně předimenzovaná (roztavení zlaté sochy, smrt hlavního záporného hrdiny).

Lara Croft - Indiana Jones v sukních?

Lara Croft je pro změnu archeoložka, která pátrá po bájných artefaktech, čímž se dostává do řady nebezpečí. Avšak vždy vítězí! Na první pohled jde o ženskou alternativu k mužskému protipólu Indiana Jonese. Bohužel nebýt hlavní hezké hrdinky (ztvárněnou sex symbolem Angelinou Jolie), byly by oba natočené snímky odsouzené k zániku. V březnu 2018 šel do českých kin reboot Lary Croft “Tomb Raider” s novým obsazením v podobě Alicie Vikander. Ve snímku se Lara se vydává zjistit, co se ve skutečnosti stalo s jejím bohatým otcem, což ji zavede až na japonské pobřeží.

Štítky

Vydejte se ve stopách nefalšovaného Indiana Jonese

Slavný archeolog se nezaměnitelně zapsal do světové kinematografie v čele s nenahraditelným Harissonem Fordem. V roce 2021 by měl vyjít pátý díl o Indiana Jonesovi. Jeho název je zatím neznámý. Pokud ale nechcete čekat na toho jediného pravého archeologa Jonese, přijďte si některá z jeho dobrodružství zažít k nám na firemní teambuilding.