Jakou má spojitost James Bond s ornitology?

Jakou má spojitost James Bond s ornitology?

Co mají společného Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan a Daniel Craig. Milovníci filmů už vědí. Ano, všechno to jsou herci, kteří se proslavili postavou agenta 007, kterého celosvětově známe spíš jako Jamese Bonda. Je už jedno, že Sean si zahrál v 6 epizodách, zatímco George pouze v jednom díle. Postava britského tajného agenta je bezesporu proslavila u nás i v zahraničí.

Za vším hledej ornitologa

James Bond skutečně existoval, ale nejednalo se o agenta, jak si ho vymyslel jeho autor Ian Fleming. James byl americký ornitolog, který se specializoval na ptáky v oblasti Karibiku. Napsal například publikaci Ptáci Západní Indie.

Právě při letní dovolení na Jamajce se vášnivý pozorovatel ptáků Fleming inspiroval skutečným Bondem a vymyslel první příběh agenta 007. O tom, že za příběhem stáli ptáci, svědčí i 20. bondovka Dnes neumírej. Britský agent spolu s Hally Berry tu klamně předstírají, že jsou vědci - ornitologové.

Dokonce i Flemingovo sídlo Zlaté oko na Jamajce mělo dopad na slavné filmy. Anglický název Golden Eye dal později název jedné z epizod. Mimochodem, první předloha o Jamesovi Bondovi spatřilo světlo světa už v únoru 1952.

Film na sebe nenechal dlouho čekat

Jak jsme výše naznačili, Ian Fleming přišel s knižní předlohou v roce 1952. Námět zaujal natolik, že filmová adaptace a postava Jamese Bonda se na filmových plátnech objevila už za dva roky na to, tj. v roce 1954.

A kde to bylo? Zavzpomínejte na epizodu Casino Royale v televizním seriálu Climax! Ani samostatný film o britském agentovi na sebe nenechal dlouho čekat. Od roku 1962 bylo natočeno 24 “oficiálních” večerních snímků a dva “neoficiální”. V podstatě byly zfilmovány všechny knihy, který Ian za svůj život napsal. Údajně se inspiroval skutečnými událostmi z britské tajné služby.

O tom, že si postava Bonda vysloužila celosvětový úspěch nesvědčí jen množství filmů a nadšených diváků, ale i fakt, že celá řada spisovatelů se pokusila navázat na Fleminga. Ian umírá v roce 1964, ale jeho příběhy tím nekončí. Na jeho dílo se snažil navázat například John Gardner, Raymond Benson nebo John Pearson.

Tajná služba MI6 není pro každého. Je potřeba trénovat pěknou řádku let, než se stanete tajnými agenty britských sil. Přesto můžete alespoň na jeden den okusit, jaké je to být tajným agentem 007 a spolu s kolegy z práce se vydat na nebezpečnou misi.

Z hereckého plátna do reality

Od roku 1962 se natočilo na 26 celovečerních snímků ze života tajného agenta 007 Jamese Bonda. Slavnou roli si střihlo hned 6 herců. Na dílo Iana Fleminga se po jeho smrti snažila navázat celá řada dalších autorů. Přesto je lepší si zažít život agenta na vlastní kůži, než jenom o tom číst nebo sledovat v televizi. Za zvážení stojí agentský teambuilding ve vaší firmě.