Jsou únikové hry bezpečné nebo se jedná o rizikovou zábavu?

Jsou únikové hry bezpečné nebo se jedná o rizikovou zábavu?

Jsou únikové hry bezpečné? Nemůže se mi při nich něco stát? Co když se u nás stane stejná tragédie jako v Polsku? To jsou otázky, které si od zmíněného nešťastného incidentu z počátku letošního roku pokládalo mnoho lidí. I těch, co se únikových her nikdy nezúčastnili a vlastně o nich nemají moc představu. My vám dnes trochu přiblížíme, jaké podmínky musí autoři i provozovatelé splnit, aby zajistili bezpečnost a hra vůbec mohla fungovat.

Únikové hry se v České republice těší velké oblibě. Jde většinou o uzavřený prostor, ve kterém mají lidé připravené různé nástrahy a hlavolamy. Ty musí vyřešit v určeném čase. Ven se pak dostanou po uplynutí času nebo když zvládnou všechny úkoly. V případě jakéhokoliv ohrožení by mělo být možné dostat všechny osoby bezpečně ven s pomocí nouzových klíčů u dveří. Přítomen je i tzv. roommaster, který hru po celou dobu sleduje na monitorech a má možnost dveře zvenčí okamžitě otevřít.

Incidenty v souvislosti s únikovými hrami

Incident, který se stal v Polsku, je první takto vážný od vzniku únikových her v Evropě i ve světě. Nesou se určité dohady o únikových hrách v Rusku, kde lidem ubližují zcela záměrně, ale to s bezpečností nemá nic společného. Existuje jen několik málo osob, které si přivodily během hry nějaká zranění vyžadující ošetření lékaře, např. vykloubené zápěstí v Kanadě ve Winnipegu.

Co musí únikové hry splňovat z hlediska bezpečnosti?

Únikových her se samozřejmě týkají přísná bezpečnostní opatření (BOZP a PO) a jejich dodržování je pravidelně kontrolováno. V každé hře se mohou vyskytovat trochu odlišná rizika, podle konkrétních nástrojů v ní využívaných i činností při hře. Při hodnocení rizik je nutné veškeré tyto aspekty zvážit.

Mezi základní bezpečnostní požadavky patří:

  • lékařské prohlídky zaměstnanců,
  • požární bezpečnost staveb schválená PBŘ,
  • revize a kontroly elektroinstalace, plynových zařízení, spalinových cest atd.,
  • funkčnost požárních zařízení, nouzového osvětlení, elektrické požární signalizace, hasicích přístrojů apod.,
  • dokumentace, směrnice, požární řád a všechny další dokumenty musí být v pořádku,
  • školení BOZP, PO a první pomoci,
  • vybavené lékárničky v objektu,
  • pravidelné prověrky BOZP a PO,
  • a některá další bezpečnostní opatření.

Máte strach z únikových her?

Bojíte se únikových her? Věřte, že je to zbytečné. Abyste strach dokázali zkrotit, pořádně se předem informujte. Protože s dostatkem informací svůj strach rychle zaženete, a naopak se začnete těšit. Před samotnou hrou si nechte vše vysvětlit od průvodce. Ptejte se na požární zabezpečení, zda si můžete vzít s sebou mobil, jaká je uvnitř teplota atd. Ptát se můžete ještě i před samotnou rezervací na e-mailu či po telefonu.

Vznikl váš strach až po vstupu do hry? Jde-li o strašidelnou únikovku, je vše v pořádku. Strach a napětí se naopak vyžadují, aby hra měla tu správnou atmosféru a účastníci si ji opravdu užili. Právě pro to napětí, adrenalin i nutnost zapojení mozkových buněk lidé únikové hry vyhledávají. Pokud máte až klaustrofobické pocity a víte, že tam nechcete být, není problém hru předčasně ukončit.

Byla by velká škoda, kdyby zmíněná událost vedla k menšímu zájmu o hraní únikových her. Je to velmi inteligentní a dobrá zábava, kde se lidé mohou zbavit napětí a stresu, které tak často v současné době provází naše životy.

Mobilní únikovka pro ty, kdo se bojí

Kdo se bojí, nesmí do lesa. To všichni známe. Rozhodně se však ani kvůli strachu nemusíte vzdávat skvělé zábavy, kterou únikové hry dozajista přináší. Můžete totiž využít mobilní únikovku, kterou nabízíme i my. Pokud máte svou bezpečnou kancelář, přednáškový sál nebo třeba hotel, přijede mobilní únikovka hra Escape Box až k vám. Hru může hrát velké množství účastníků, přináší spoustu originálních úkolů, kopec zábavy, a hlavně je naprosto bezpečná.