Mapové zdroje pro GPS Garmin 64s

Mapové zdroje pro GPS Garmin 64s

Kvalitní GPS zařízení není rozhodně levnou záležitostí, ale pokud si k němu chcete pořídit ještě dostatečně velkou zásobu oficiálních (myšleno komerčních) mapových podkladů, tak se vaše peněženka prohne ještě o něco víc. Tento článek pojednává o tom jak a kde získat slušné mapy do GPS zařízení Garmin.

Kde získat mapové podklady pro Garmin GPS

Spoustu map můžete stáhnout z internetu z různých úložišť, nicméně tím budete porušovat licenční podmínky a navíc vám po updatech firmwaru přístroje stejně časem přestanou fungovat (pokud nepoužíváte hodně staré zařízení jako např. Garmin Dakota).

V terénu aktivně pracuji se zařízením Garmin 64s a díky frekventovanému cestování jsem byl přinucen nalézt alternativní zdroje elektronických map.

Některé komerční zdroje mapových dat

Alternativní (free) zdroje map pro Garmin 64s

  • Open Street Map – garmin.openstreetmap.nl. Pokud neseženete jiný zdroj, můžete použít tyto mapy pro jakoukoliv lokalitu na světě. Nicméně kvalita datových podkladů se pro různé oblasti velice liší. Některé lokality jsou spíše bílými místy na mapě. Nepodařilo se mi tyto mapy exportovat s vrstevnicemi.

  • Open MTB Map – openmtbmap.org.  Velmi dobré mapy pro GPS zařízení. Stáhnout si můžete mapy celého světa včetně vrstevnic. Některé mapy jsou ke stažení kompletně zdarma, nicméně je lepší si zaplatit roční členství pro přístup do V.I.P. sekce, díky němuž se dostanete k podstatně kvalitnějšímu a širšímu spektru mapových podkladů.

  • Open Fiets Map – www.openfietsmap.nl. Výborně zpracované mapové podklady Evropy a nejlepší digitální mapa Islandu (lepší než komerční verze). Součástí jsou pochopitelně vrstevnice.

  • Open Topo Map – garmin.opentopomap.org.  Výborná webová stránka obsahuje mapové podklady většiny evropských zemí. Součástí jsou vrstevnice.

Další mapové zdroje

Kvalitní zdroje mapových podkladů

Mapových zdrojů je k dispozici vlastně docela dost. Každý mapový portál má trochu jinou filosofii a způsob downloadu a samozřejmě ani kompatibilita není univerzální.

Musíte si sami vyzkoušet, které mapy vám vyhovují nejvíc, které jsou kompatibilní s vaší GPSkou, a v jakém formátu musíte mapy ze stránek exportovat. Nějakou chvíli to pravděpodobne zabere, ale nakonec můžete mít za velmi laciný peníz (nebo zadarmo) velmi slušnou sbírku mapových podkladů, které vám budou oporou v horském terénu.