Městečko Tullamore – skrytá perla v srdci Irska

Městečko Tullamore – skrytá perla v srdci Irska

Slavnou irskou whiskey Tullamore Dew známe asi všichni. Málokdo však ví něco víc o místě jejího původu.

Domovinou tohoto nápoje je městečko Tullamore ležící v samém srdci smaragdového ostrova. Přestože je na první pohled nenápadné, má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout.

Whiskey jako atrakce číslo jedna

Irská republika sestává z šestadvaceti hrabství. Jedním z nich je Offaly, které se nachází zhruba ve středu země. Jeho hlavním městem je Tullamore, v němž žije necelých patnáct tisíc obyvatel.

Při vyslovení jeho jména se každému okamžitě vybaví známá whiskey. Ta zůstává zdejším nejslavnějším vývozním artiklem, jehož historie se začala psát v roce 1829. Původní palírna však byla zrušená už v polovině 20. století a výroba se přesunula do dvě stě kilometrů vzdáleného Corku. Teprve roku 2014 otevřeli majitelé značky v Tullamore palírnu novou a oblíbená whiskey se tak vrátila do svého rodiště.

Na turisty tu čeká návštěvnické centrum, kde se mohou v rámci prohlídky seznámit s historií nápoje, procesem výroby a samozřejmě dojde i na nějakou tu ochutnávku.

Špetka historie opředená tajemnem

Na návštěvníky města Tullamore však čekají i další atrakce. Zavítat můžete třeba na Charleville Castle, hrad postavený v gotickém stylu, který je považován za jeden z nejhezčích svého druhu v Irsku.

Milovníky tajemna potěší strašidelné báchorky, které se k místu pojí – dokonce se prý jedná o jednu z nejstrašidelnějších budov v Evropě. Nejslavnějším strašidlem, jež se prý prohání po zdejších chodbách, je duch tragicky zemřelé holčičky Harriet. Není proto divu, že hrad kromě turistů navštěvují i mnozí lovci a vyšetřovatelé paranormálních jevů.

O architektonický návrh místa se na počátku 19. století postaral Francis Johnston, který se zasadil také o Kostel svaté Kateřiny, který můžete v městečku rovněž navštívit.

Z města jen krok do přírody

Tullamore potěší i milovníky přírodních krás a dobrodružství. Je totiž vstupní branou do nádherného pohoří Slieve Bloom Mountains. Jeho výška sice jen mírně převyšuje 500 metrů (nejvyšší vrchol Arderin má 527 metrů), je však na místní poměry rozsáhlé a nabízí tak nepřeberné množství turistických možností.

Najdete tu celou řadu značených tras jak pro pěší, tak pro cyklisty a projet se zde můžete i na koni. Hory jsou bohaté na flóru i faunu – jsou častým cílem rybářů i ornitologických nadšenců, protože skýtají skvělé příležitosti k pozorování ptactva.

Whiskey dřív putovala po vodě

V Irsku vznikly v minulosti významné kanály, jejichž úkolem bylo propojovat strategická místa a zajistit mezi nimi obchodní spojení. Po březích jednoho z nich se můžete projít i v městečku Tullamore. Jmenuje se Grand Canal a byl vybudován v 19. století jako spojnice mezi Dublinem a řekou Shannon. Stal se významnou dopravní tepnou, po níž se přepravovali jak lidé, tak potraviny. Slavná tullamorská whiskey nebyla výjimkou, a tak se i tento kanál zasloužil o prosperitu městečka. Dnes jeho břehy slouží k relaxaci místních i turistů.