Na lodičky do Holandska i Itálie

Na lodičky do Holandska i Itálie

Je noc. Ticho. Hladinu laguny čeří jen dopadající bidlo, které rozráží vodní hladinu. Ta pak s jemnými šplouchanci naráží do boku gondoly. Nacházíme se v městě na laguně, někdy také nazývaném jako město na kůlech - v Benátkách. Kromě netradiční infrastruktury s vodními taxíky, rejem masek při světovém karnevalu ho proslavily právě projížďky na gondolách.

Cvak. Druhá scéna na zcela jiném místě Evropy…

Opět lodička. Zase se nacházíme na kanálech, ale tentokrát se jim říká “grachty”. Návštěvníci se kochají pohledem na úzké domy s velkými okny, které v nejvyšším patře bývají opatřené háky. Vždyť v Nizozemí je tak málo půdy, že se domy staví mnohdy tak uzoučké, že je nemožné stěhovat nábytek po schodech. Pak přichází na řadu hák s kladkostrojem a prostorná okna, kterými projde i skříň.

Během plavby po grachtech, například v hlavním městě Amsterdamu, je možné spatřit více - lucerničky ze Čtvrti červených luceren, tulipánové záhony a typické nizozemské kavárničky. Kolem kanálu jsou všudypřítomné cyklostezky. Zajímavostí je i fakt, že v celém Nizozemsku se nachází více jízdních kol než obyvatel. Rozdíl ve prospěch bicyklů činí na jeden milion.

Kde se vzal název grachty? Jedná se o běžné holandské označení pro všechny vodní kanály a příkopy. Později dostalo slovo přenesený význam a začalo se jím označovat vodní úzké příkopy (kanály), které probíhají nizozemskými městy. Ty nejznámější jsou pak ty v Amsterdamu, ale svézt se můžete i v jiných městech. Amsterdamské byly budovány počátkem 17. století a k dnešnímu dni je jejich souhrnná délka okolo 80 km. Často bývají protínány množstvím zdobených mostů a mostků. Právě projížďka na amsterdamských grachtech se stala z jednou nejnavštěvovanějších turistických atrakcí nizozemského hlavního města.

Projet se můžete i v Benátkách

Jak už první scénka povídání napověděla, nouzi o pohled na pamětihodnosti z “vodního úhlu pohledu” není ani v Benátkách (italsky Venezia). Hlavní zdejší kanál se nazývá Canal Grande a je dlouhý okolo 4 km. Na šířku má až 70 metrů. Protéká skrze celé ”město na kůlech” a slouží tak jako hlavní dopravní tepna.

Začíná u autobusového a vlakového nádraží, odkud přijíždí doprava z Mestre. Odtud buď vodním taxíkem nebo pěšky přes nespočet mostů můžete zamířit k ústřednímu bodu Benátek - Náměstí svatého Marka. Nejvýznamnějším mostem je most Ponte di Rialto. Právě kolem něho kotví nejvíce gondol. Opět jedna z nejlákavějších turistických atrakcí tohoto města.

Na kanály narazíte i u nás

Nemusíte hned jezdit do zahraničí, abyste se svezli lodičkou po kanálech. I v České republice jich je několik vybudovaných. Asi tím nejznámějším je Baťův kanál, který vede z Otrokovic do Skalice. V současnosti měří okolo 53 km. Splavný ale není v celé jeho délce. K projížďce i dopravě nákladu se využívá úsek od Kroměříže po Hodonín. Ale na projížďku i za nevšedním teambuildingem zamiřte do Lednicko-valtického areálu, konkrétně pak k umělé zřícenině Janohrad. V parku rovněž funguje turistická atrakce v podobě projížďky po zdejších nádržích a říčce. V případě realizace týmové soutěžní hry Treasure Hunt Lednice si zase můžete program rozšířit o jízdu na raftech a do Lednice přijet z obcí Bulhary nebo Nejdek.

Od lodní dopravy k zábavě

Vodní toky zdaleka neslouží jenom k dopravě nákladu na lodích. V posledních desítkách let získaly na oblibě i projížďky po různých kanálech. V Evropě k těm nejpopulárnějším patří grachty v Amsterdamu nebo Canal Grande v Benátkách. V České republice se projedete například nedaleko Janohradu, kde probíhají i naše firemní akce.