Nejslavnější adaptace Sherlocka Holmese

Nejslavnější adaptace Sherlocka Holmese

Sherlock Holmes, slavný detektiv z Baker Street, si podmanil čtenáře po celém světě. Není divu, že se ze stránek knih posléze přesunul i na filmová plátna a televizní obrazovky.

Které adaptace jsou nejslavnější? Kdy se tvůrci striktně drželi předlohy a kdy se od ní naopak pořádně odchýlili?

Pro filmové plátno jako stvořený

Sir Arthur Conan Doyle napsal první příběh o geniálním detektivovi v roce 1886. V té době ještě nemohl tušit, jaký fenomén stvořil. Sherlockova sláva na sebe ale nedala dlouho čekat. Ve 20. století se logicky dostal do hledáčku filmařů.

Odhaduje se, že je Sherlock Holmes jednou z nejzobrazovanějších postav ve filmové historii.

Nejstarší počiny

Je to až neuvěřitelné, ale první Sherlock se na filmovém plátně objevil už v roce 1900. Snímek se jmenoval Sherlock Holmes Baffled a jednalo se o třicetisekundový skeč, který tehdejší publikum jistě nadchnul.

Z dnešního pohledu už nám samozřejmě nemá mnoho co nabídnout, kromě zajímavé sondy do samých počátků kinematografie.

Prvním výrazným plnohodnotným filmem byl Pes Baskervillský z roku 1939. Slavného detektiva tady ztvárnil charismatický herec Basil Rathbone. Roli si zopakoval ještě mnohokrát. Pes Baskervillský totiž odstartoval sérii celých 14 filmů natočených podle Doylových příběhů.

Nečekaný rival

Jistý odklon od knižních předloh si dovolili tvůrci filmu Studie strachu z roku 1965. Protivníkem slavného detektiva se tu totiž stává proslulý Jack Rozparovač (s nímž se Holmes v knihách nikdy nesetkal).

Hororově laděný snímek, ve kterém si hlavní roli zahrál John Neville, patrně inspiroval i autory filmu Vražda na úrovni (1979). I tady totiž Sherlock v podání Christophera Plummera poměří síly s londýnským postrachem Jackem Rozparovačem.

Moderní pojetí

Jednadvacáté století přálo modernizaci, takže klasický hrdina začne dobývat plátna kin v hollywoodském stylu. V roce 2009 je prvním takovým filmem Sherlock Holmes, jehož si vystřihl Robert Downey Jr. Velkolepá podívaná nabídla kromě detektivových dedukčních schopností i akční bojové scény.

O dva roky později následovalo pokračování s podtitulem Hra stínů. Třetí film by měl spatřit světlo světa v roce 2024.

Sherlock v seriálu

Seriálovým Sherlockem Holmesem se v 80. letech stal neodmyslitelně britský herec Jeremy Brett. Objevil se v mnohadílných seriálech Z archivu Sherlocka Holemse, Návrat Sherlocka Homese nebo Vzpomínky Sherlocka Holmese.

Jednotlivé epizody se poměrně věrně držely předlohy a nechyběla jim typická tajemná atmosféra Londýna 19. století. 

Další slavný počin naopak viktoriánskou Anglii opouští. V seriálu Sherlock (2010-2017) se hlavní hrdina v podání Benedicta Cumberbatche potýká se zločinci v současné době. Nechybí moderní technologie a místo typické drožky využívá Sherlock pro jízdu po Londýně taxík. Toto odvážné dílo se stalo celosvětovým hitem.

Štítky

Česká stopa

Sherlock Holmes se mihnul i českou kinematografií. V roce 1992 vznikl televizní film Šplhající profesor. Režie se ujal Zdeněk Zelenka a ústřední duo Holmese a Watsona ztvárnili Viktor Preiss a Josef Somr.

Ač se jedná o detektivku, má příběh i lehce komediální podtón.