Mýtus nebo pravda? Jaké jsou největší pirátské legendy?

Mýtus nebo pravda? Jaké jsou největší pirátské legendy?

Příběhy o nebojácných lupičích nás provázejí od nepaměti. Piráti brázdící vlny oceánu přitahují svoje posluchače díky filmovým a videoherním zpracováním. Skutečnost je ale odlišná – piráti byli krutí lidé, kteří neznali slitování. Pirátské legendy se tak mnohdy nezakládají na pravdě. Nebo ne?

Autor: Michal Cemper

Nejznámější privatýr na světě

Jedním z nejznámějších pirátů je Skot William „Kapitán“ Kidd. Jeho kariéra začínala s posvěcením královského dvora. Jako privatýr sledoval pirátské lodě u Indie. To se ale nelíbilo jeho posádce a Kapitán Kidd potopil arménskou loď, která se bohužel pro něj nacházela pod ochranou Anglie. Za tento čin si po návratu na pevninu vysloužil oprátku.

S jménem William Kidd se pojí legenda o pokladu Kapitána Kidda. Ten se podle některých zdrojů nachází na amerických březích. Stopu k němu přinesl objev v 19. století, kdy byl na poblíž LA nalezen poklad v hodnotě 14 tisíc liber. Údajně se ale jedná pouze o část Kiddovy kořisti.

Sparrow, kapitán Jack Sparrow

Co se vám vybaví, když se řekne nejhorší pirát na světě? Za nás to je famózní Johnyho Depp a film Piráti z Karibiku. Jako předloha legendárnímu pirátovi stál skutečný bukanýr John Ward. Ten si nechal říkat Jack a jako přezdívku měl Sparrow. Neloupil ovšem v Karibských vodách, ale ve Středozemním moři. 

Svoji kariéru začal jako privatýr, brzy ale zběhl do pirátských vod. Jeho první kořistí byla loď s katolickými obchodníky. Na sklonku své kariéry získal ochranu tuniského otomana, který mu za část kořisti poskytl opulentní palác. Zde John „Sparrow“ Ward dožil až do konce svých dní obklopen hektolitry rumu a lehkých žen.

Zhrzené srdce Davyho Jonese? Mýtus!

U filmu ještě zůstaneme. Pamatujete si chapadlatého Davyho Jonese? Tato postava má reálný základ v pirátských legendách. Jako truhlu Davyho Jonese pirátské báchorky označují smrt na moři. Davy Jones hraje roli ďábla, který pronásleduje piráty v podsvětí.

Původ Davyho Jonese některé prameny odkazují na biblickou pověst o Jonášovi a velrybě – jméno podle nich znamená Jonášův duch. Jiné zdroje ho označují jako skutečnou postavu a údajně se jednalo o krutého námořníka nebo hospodského, který námořníky unášel.

Papušky piráti nikdy nenosili

Taky si spojujete piráta s papouškem na rameni? To se nikdy nestalo. Přesto se barevní ptáci na lodích vyskytovali. Jednalo se o obchodní artikl a podobně jako jiná exotická zvířata, tak i velcí ptáci byli cenění a kupci za ně dobře zaplatili.

Mýtus nebo pravda? U pirátských příběhů nikdy nevíte. Legendy o pirátech kolovaly už ve zlatém věku pirátství. To ale neznamená, že nás dobře nepobaví. Kdo by si nechtěl poslechnout fascinující příběhy o neohrožených mořských vlcích?