Na český trh přichází nové streamovací platformy

Na český trh přichází nové streamovací platformy

Doba, kdy jsme se dívali na televizi podle stanoveného programu, je pryč. Svůj zlatý věk teď zažívají streamovací služby, které nabízejí nepřeberné množství filmů, seriálů i dokumentů.

V České republice zatím kraluje Netflix, postupně se však na trhu objevují i novinky v podobě HBO Max a Disney+.

Netflix proslavila vlastní tvorba

Společnost Netflix začínala jako půjčovna DVD už v roce 1997. Tehdy si uživatelé tituly objednávali po internetu a následně je obdrželi poštou. Tento, z dnešního pohledu úsměvný způsob fungování, nahradil v roce 2007 přechod na streamovací platformu. V Česku ji mohou filmoví nadšenci využívat od roku 2016.

Netflix sází především na vlastní produkci – stojí za úspěšnými tituly rozličných žánrů (fantasy Zaklínač, thriller Hra na oliheň, historické drama Koruna).

Najdete tu ale i staré dobré klasiky, jak české, tak zahraniční. Nechybí slavný Sherlock z produkce BBC, dobrodružný Robin Hood nebo Král Artuš.

HBO Max pro milovníky nejen Harryho Pottera

Na českém trhu už nějakou dobu působí služba HBO GO. Ta má však brzy zaniknout, protože ji už 8. března vystřídá HBO Max, která by měla nabídnout mnohem větší množství zajímavého obsahu i vyšší technickou kvalitu.

Hlavním tahákem HBO Max budou filmy z produkce Warner Bros., kam patří třeba série o slavném čarodějnickém učňovi Harrym Potterovi.

Nebude tu ovšem chybět ani kultovní fantasy sága Pán prstenů nebo oblíbené americké sitkomy Přátelé či Teorie velkého třesku.

Některé z nabízených titulů se mohou nějakou dobu objevovat i na Netflixu, postupně by se však měly přesunout výhradně právě do nabídky HBO Max.

Disney+ potěší fanoušky Star Wars i superhrdinů

Služba Disney+ spatřila světlo světa v USA v roce 2019. V červnu 2022 by měla vstoupit i na český trh. Vlajkovou lodí této platformy budou především legendární Hvězdné války nebo komiksové Marvelovky.

Disney navíc točí i originální seriály z obou těchto světů, takže se tu můžete těšit třeba na Mandaloriana nebo Lokiho.

okud jste si oblíbili klasické animované disneyovky, vězte, že nepřijdete zkrátka. Kromě nich budou na Disney+ k vidění i filmy z produkce Pixaru (Toy Story, Auta, Hledá se Nemo).

A pokud kromě zábavy hledáte i trochu vzdělání a jste zároveň milovníky přírody, jistě vás potěší pořady National Geographic.

Kdo vyhraje bitvu o diváky?

O tom, zda dvě nové streamovací služby dokážou konkurovat zavedenému Netflixu, se zatím můžeme jen dohadovat. Nabídka Netflixu bude každopádně pořád nejširší – najdete v ní na 7 000 titulů. HBO Max i Disney+ by měly nabízet „pouze“ kolem 1 500 pořadů, některé z nich však patří k těm dlouhodobě nejoblíbenějším.

Co se týče ceny, bude Netflix pravděpodobně o chlup dražší – za nejlevnější variantu sice dáte jen 199 korun, za lepší podmínky si už však musíte připlatit až ke třem stovkám. U HBO Max i Disney+ se očekává standardní cena kolem dvou set měsíčně.