Resort Svatá Kateřina: co navštívit v okolí?

Resort Svatá Kateřina: co navštívit v okolí?

Resort Svatá Kateřina je krásným místem přímo nacpaným různorodými aktivitami a možnostmi trávení volného času. Možná ale netoužíte po tom, zůstat jen na jednom místě, ale chcete poznat i okolí takového nádherného prostředí. Věřte, že děláte dobře. V dostupné vzdálenosti od resortu na vás totiž čeká spousta dobrodružství. Kam byste se měli vydat?

Město Počátky

Začneme hned městem, kde obvykle všechno začíná, protože právě odsud jezdí kyvadlově autobusy až ke Svaté Kateřině. Samozřejmě hovoříme o Počátkách, které leží ve Východních Čechách, na jih od města Pelhřimov. Místem protéká Počátecký potok a kolem města potkáte hodně rybníků. Ty patří k velmi vyhledávaným místům, protože se v nich dá i koupat. Na východ od města je silnice lemovaná alejí modřínů a na sever zase alej lip a jírovců.

Původní osada vznikla kolem poloviny 13. století. První písemné záznamy jsou datované k roku 1285 a od roku 1389 už se o Počátkách mluví jako o městu. Na konci 14. století postavili kolem města hradby. I díky nim Počátky odolaly náporu husitu během husitských válek, ale velká část opevnění byla zničena. Od roku 1504 pak byly vybudovány nové hradby. Až do třicetileté války město vzkvétalo a rostlo, pak ale bylo několikrát vypáleno a vyloupeno.

I přes těžký osud, si svůj venkovský ráz město ponechalo. Můžete se těšit na zachované historické jádro, domy v renesančním stylu a fasády, které mají barokně klasicistní vzhled. Na náměstí stojí kostel svatého Jana Křtitele s dochovanou gotickou věží a barokní budova radnice ze 17. století. Největší chloubou je pak budova, ve které sídlí Městské muzeum. Zdobí ho renesanční arkády a balkon na krakorcích.

Naučná stezka „Cestou starých soukenických mistrů počáteckých“

Naučná stezka se zaměřuje především na historii soukenictví v Počátkách a na různé přírodovědné či historické zajímavosti okolí. Trasa vede malebným okolím Počátek a cestou máte možnost se i vykoupat nebo ochutnat osvěžující pramenitou vodu ze studánky. Stezka začíná v Počátkách u Valchovské cesty a její konec se nachází kousek od města u studánky svaté Ludmily. Nenáročná trasa má jen necelých pět kilometrů, takže ji zvládnete i s dětmi.

K prameni Jihlavy

Moravská řeka Jihlava pramení na Českomoravské vrchovině u obce Jihlávka a svou cestu končí po 184 km ve vodní nádrži Nové Mlýny. Pramen řeky najdete na louce v nadmořské výšce 660 m. Jihlavu milují vodáci, i když její splavnost narušují vodní nádrže Mohelno a Dalešice.

K pramenu se dostanete snadno. Vydejte se pěšky či na kole z obce Jihlávka po silnici směřující do Počátek. Asi za jeden kilometr potkáte označenou odbočku polní cesty a po dalších 500 metrech vás stezka dovede k malému jezírku pod korunami stromů.

Zřícenina hradu Janštejn

Hrad Janštejn se nachází uprostřed lesů na návrší nedaleko historické hranice mezi Čechami a Moravou. Z hradu už zbyly jen části valů a příkopů, na Předhradí nějaké zbytky hradební zdi, v hradním jádru pak dolní část válcové věže, kousek hradby a prohlubně na místě, kde dříve stál palác.

Janštejn byl postaven v první polovině čtrnáctého století. Jeho stavbu nařídili páni z Březnice. V roce 1358 získal hrad markrabě Jan Jindřich. O zániku Janštejnu se přesně neví, ale obecně se uvádí, že zanikl zřejmě během husitských válek někdy kolem roku 1423.

Krása, která bere dech

Resort Svatá Kateřina je v naší zemi skutečně jedinečný svým vybavením, nabídkou služeb, ale i přístupem k přírodě a snaze o její ochranu. Lákadlem je samozřejmě i množství nádherných a zajímavých míst, která v okolí můžete navštívit a zdaleka jsme je nevyjmenovali všechny. Je jedno, jaký důvod bude pro vás ten pravý. Pokud toužíte po harmonii, tichu, klidu a odpočinku samostatně nebo chcete stmelit svůj pracovní tým a dopřát mu pohyb, zdravé jídlo, čistý vzduch a místo zapnutých počítačů jen šumění listí stromů, volíte opravdu dobře.