Sherlock Holmes - cesta do hlubin logiky

Sherlock Holmes - cesta do hlubin logiky

Nejznámější detektiv na světě Sherlock Holmes se dočkal mnoha zpracování literárních i filmových a dodnes je zajímavou postavou, která probouzí fantazii a povzbuzuje čtenáře i diváky k řešení různých hlavolamů, větší všímavosti i logickému uvažování.

Autor: Jan Závala

Sir Arthur Conan Doyle

Sherlock je postava, kterou vymyslel sir Arthur Ignatius Conan Doyle. Tento muž byl povoláním lékař. Pravděpodobně z tohoto důvodu jsou všechna dobrodružství (až na pár výjimek) Sherlocka Holmese psaná s pohledu jeho přítele doktora Watsona. Během lékařské praxe se Doyle věnoval psaní, které ho bavilo již od studentských let. V roce 1866 napsal první román o Sherlockovi - Studie v šarlatové. Ten byl v několika nakladatelstvích odmítnut, než se dočkal svého vydání. Celé dílo obsahuje 4 romány a 56 povídek, které vycházely v letech 1887 - 1927.

Kromě detektivního žánru se Doyle věnoval i sci-fi, poezii a nejraději psal historickou beletrii. Mezi jeho další zájmy patřila politika, kriket a dokonce automobilové závody.

Sherlock jako literární postava

Sherlock Holmes žil na adrese Baker Street 221b v Londýně. V současné době je na této adrese jeho muzeum. Bydlel zde v podnájmu u paní Hudsonové. Ze začátku společně s dr. Watsonem, později potom sám, když se doktor oženil. Mezi známé postavy z jeho okolí patří starší bratr Mycroft, který byl údajně ještě chytřejší než Sherlock. Profesor Moriarty jeho úhlavní nepřítel a jediná žena, která převezla slavného detektiva - Irena Adlerová.

Samotného Sherlocka si potom málokdo dokáže představit bez jeho typické dýmky a houslí. Dvě záliby, které jej specifikují. Kromě nich je Sherlock někdy uváděn spíše jako fanatik a šílenec závislý na drogách, který používá kokain a opiáty k lepšímu uvažování. Jeho arogance a pohrdání méně chytrými lidmi se v některých dílech také stala typickým povahovým rysem.

Detektiv ve filmu

Netrvalo dlouho a z tištěných stránek se detektiv přesunul na filmový pás. Již v roce 1908 vznikl v Dánsku první krátkometrážní film Sherlock Holmes a to je v podstatě pouhých 13 let po vzniku filmu jako takového. Později se potom objevuje Sherlock v desítkách filmových i televizních zpracování. Mezi nejznámější patří britský seriál vysílaný mezi lety 1984 až 1994, kde hlavní roli hrál Jeremy Bratt. Tato série měla 36 epizod hodinových a 5 celovečerních speciálů.

Z posledních let můžeme znát Sherlocka ze dvou filmů s Robertem Downey Jr. v hlavní roli a potom ze seriálu Sherlock, kde ho hraje Benedict Cumberbatch. Tento seriál ukazuje Holmese v současné době plné moderních technologií a je nabitý odkazy na původní dílo sira Doyla, přestože často v úplně jiné podobě, než jak je znají čtenáři.

Štítky

Každý může být Sherlock Holmes

Přestože vznikl v roce 1886, je stále Sherlock Holmes i v současné době velmi zajímavou literární i filmovou postavou a stojí za hlubší prozkoumání ať už přečtením původních děl, nebo shlédnutím alespoň některých filmů nebo seriálů. A s takovou znalostí je potom úžasné vydat se na teambuildingovou akci, kde potkáte známé postavy a vyzkoušíte si vlastní logické uvažování a řešení záhad z malých vodítek pomocí dedukce. Stejně tak můžete vyřešit záhadný zločin během stylového firemního večírku.